Biedronki na tropie zdrowego odżywiania

Nasza grupa przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Na tropie zdrowego odżywiania”. W każdym miesiącu będziemy poznawali wybrane warzywa i owoce – źródła witamin. W drugim tygodniu października rozmawialiśmy o ,,darach” jesiennego ogrodu. Temat ten był wspaniałą okazją, aby dowiedzieć się czegoś więcej o … burakach. Oglądaliśmy je przez lupy, a także na ilustracjach. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej znany jest burak zwyczajny, z którego nasze panie kucharki przygotowują barszczyk czerwony czy surówki do obiadów. Ogromnie się zdziwiliśmy gdy na ilustracjach zobaczyliśmy buraki w innym kolorze. Były to buraki cukrowe, z których jak sama nazwa wskazuje, produkuje się cukier!!! Wybraliśmy się również na jesienne grządki, gdzie przeliczaliśmy buraki i ich liście, układając je w kolejności od najmniejszych do największych. Stworzyliśmy także buraczkowe sylwety, którymi bawiliśmy się w kąciku teatralnym. Tego dnia nie mogło zabraknąć buraczkowej degustacji. Kosztowaliśmy sok z buraka oraz talarki suszonych buraków. Było pysznie! Na zakończenie wspólnych zabaw wzięliśmy udział w quizie, w którym odkrywaliśmy puzzle z warzywami i owocami. Rozwiązaniem naszej łamigłówki był oczywiście warzywny bohater tego dnia. 
Od naszej Pani dowiedzieliśmy się, że z buraków można przyrządzić naleśniki czy frytki. Zachęcamy rodziców do ich wspólnego przygotowania. Przepisy poniżej;-) Smacznego ! 

Plik do pobrania w formacie PDF w polskiej wersji językowej.