Dzień Jeża

„Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za dziwny zwierz? Czy już wiesz? To mały…”. Tą zagadką rozpoczęliśmy wspólne zabawy z okazji Dnia Jeża. Była zabawa matematyczna ,,Nakarm jeża”. Rzucaliśmy kolorową kostką, a liczba oczek wskazywała nam, ile ,,robaczków” zje nasz jeż. Wzięliśmy udział w zabawach ruchowych ,, Jeże na specerze” oraz ,,Na polanie siedzi jeż”. Poznaliśmy nową piosenkę – oczywiście o jeżyku. Nie zapomnieliśmy również o jeżowej gimnastyce buzi i języka. Wykorzystując pastele stworzyliśmy swoje własne jeże na kartce papieru. Zdobią teraz naszą tablicę w szatni. Słuchaliśmy ciekawej ksiażki o życiu jeży i obejrzeliśmy animowany film edukacyjny o tych zwierzakach. Dzięki nim dowiedzieliśmy się wielu ważnych informacji. Wiemy już, że jeże mają bardzo dobry słuch i węch, a słaby wzrok. Dlatego najczęściej można spotkać je po zmroku. Zimą jeże zapadają w sen zimowy, ale wcześniej muszą się porządnie najeść. Oczywiście nie jedzą jabłek (te służą jedynie do ozdoby), a ślimaki czy mrówki. Kolce służą jeżom do obrony przed takimi zwierzętami jak lisy, puchacze czy borsuki. W Polsce jeże są pod ochroną, dlatego nie możemy trzymać ich w domu. Jeże lubią wychodzić na ulicę , dlatego musimy być też bardzo uważni po zmroku, kiedy poruszamy się autem.