Eksperymentujemy z Labolkiem

Labolo
Dziś zajęcia z profesorem Labolkiem były o glebie i roślinach. Gleba to ziemia, która otula całą planetę.  Na pustyni są kaktusy, bo potrzebują mało wody i składników z gleby żeby rosnąć. Na pustyni gleba jest uboga. 
W naszym klimacie nie ma kaktusów tylko drzewa, kwiaty, krzewy, trawa. Gleba ma więcej składników odżywczych czyli jest bardzo żyzna. 
Później były doświadczenia.
W probówce mamy ocet, to najbardziej rozpowszechniony kwas. Oprócz kwasów są zasady- można je zrobić dodając do wody sody oczyszczonej.
Do probówek z zasadą i kwasem wlewamy sok z czerwonej kapusty. W probówce z kwasem robi się kolor różowy, a w zasadzie na niebieski.
Gleba też może być kwaśna lub zasadowa. Większość roślin w lesie lubi glebę kwasową. Zasadowa lubią drzewka owocowe. Niektóre kwiaty ( hortensja) ma kolor zależny od gleby.
Potem sprawdzaliśmy czy ziemia do kwiatów jest kwaśna czy zasadowa. Do gleby dodaliśmy wody i wymieszaliśmy. Przelaliśmy mieszankę przez sitko ( sączek) i została sama woda brązowa. Do tej wody dodamy sok z kapusty. Zmieniła kolor na zielony. Jest zasadowa.
Do naczynia pani  wsypała różową sól i dolała wody, a właściwie szkła wodnego), Na dole naczynia pojawiły się bąbelki powietrza i niebieskie łodyżki. Wyhodowaliśmy chemiczną roślinkę.
W glebie żyją też różne zwierzęta, np kret, mrówki, dżdżownice… 
Zajęcia  z Labolkiem, jak zwykle, były bardzo ciekawe.