Grudniowe podróże do świata bajek

Ach, jak my lubimy słuchać kiedy dorośli czytają nam bajki 🙂 W przedszkolu dzieje się to bardzo często. Czytają nam nasze panie, czasami odwiedzają nas nasi rodzice – wtedy jest podwójnie fajnie! W tym roku aktywnie bierzemy również udział w ogólnopolskim programie ,,Bajkowa wyprawa”, poznając klasyczne bajki. W tym miesiącu były to: ,,Jaś i Małgosia” oraz ,,O rybaku i złotej rybce”. Staraliśmy się z wielką uwagą słuchać każdej z nich, aby móc samodzielnie opowiadać je w domu naszym rodzicom. Poznając historię Jasia i Małgosi rozmawialiśmy o domkach z piernika, ozdabialiśmy również kolorowymi pisakami pierniczki pieczone w domu, a następnie przyozdobiliśmy nimi świąteczne drzewko w naszej sali. Stworzyliśmy również ciasteczkową orkiestrę grając na różnych instrumentach tyle dźwięków, ile oczek wypadło na kolorowej kostce. Z wyciętych z papieru różnych kształtów budowaliśmy domki dla Baby Jagi. Upiekliśmy również pierniczki w rytm muzyki. Bajka o przygodach rodzeństwa zachęciła nas także do rozmowy o tym, które produkty są dobre dla naszego zdrowia, a które możemy zjeść tylko od czasu do czasu.
Razem z rybakiem z bajki „O rybaku i złotej rybce” wybraliśmy się nad wodę, aby połowić rybki. Rozmawialiśmy także o tym, o co poprosilibyśmy złotą rybkę, gdyby udało się nam ją odnaleźć. Wykonaliśmy również pracę plastyczną ,,Złota rybka”. Wycięte z papieru kształty rybek malowaliśmy złotą farbą, a następnie ozdabialiśmy złotymi dodatkami o różnych kształtach i fakturach. Na ogonach naszych rybek pani zapisała jedno z naszych życzeń. Może kiedyś się spełni…