Informacje przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego

DRODZY RODZICE !

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przekazuję kilka informacji:

  • I. 28 sierpnia (piątek) od godziny 15:00 do godziny 17:00 będą odbywały się spotkania z „nowymi” dziećmi i ich Rodzicami. Spotkania odbędą się w kilkuosobowych grupach, w 25 minutowych cyklach (godziny umawiamy telefonicznie). Bardzo proszę, aby dziecku towarzyszył jeden Rodzic (w maseczce!).
  • II. Spotkania z Rodzicami dzieci kontynuujących edukację w naszym przedszkolu, odbędą się w pierwszych dniach września. Terminy spotkań wraz z ważnymi informacjami, dotyczącymi rozpoczęcia roku szkolnego zostaną przekazane e-mailem w poniedziałek 31 sierpnia.
  • III. 28 sierpnia (piątek) na stronie internetowej przedszkola zostaną zamieszczone procedury oraz dokumenty do wydrukowania (oświadczenia, zgody, upoważnienia). Podpisane dokumenty proszę dostarczyć do przedszkola pierwszego dnia pobytu dziecka w placówce.

Poniżej załączam kilka wskazówek dla Rodziców od nauczycielek przedszkola.

Magdalena Satkowska
dyrektor

Co przygotować dla dziecka?

1. Podpisany worek z ubraniami na zmianę.
2. Wygodne kapcie (wsuwane lub na rzepy).
3. Piórnik z kredkami, klejem w sztyfcie (ewentualnie ołówek, mazaki…).
4. Bidon na wodę (podpisany!).
5. Śpiwór w worku (dla dzieci 3 letnich, które potrzebują snu w ciągu dnia).

Wskazówka:
przygotowując ubrania do przedszkola należy pamiętać o tym, aby były one wygodne i aby dziecko samo mogło je założyć, czy zdjąć (spodnie, spódnice na gumce, buty bezpieczne – nie drewniaki, klapki – łatwe do założenia, najlepiej zapinane na rzepy, rękawiczki z jednym palcem, itp.).
Bardzo ważne jest nakrycie głowy (o każdej porze roku, a szczególnie latem).
Nie przynosimy do przedszkola biżuterii, kosmetyków!
Ubrania na zmianę: majtki, bluzka, rajstopki, spodnie, koszulki, sweterek, bluza, chustka na głowę zostawiamy w podpisanym worku.

Ważne:
wszystkie rzeczy powinny być podpisane.

Drodzy Rodzice 3 latków!

Pójście dziecka do przedszkola to nowa sytuacja dla całej rodziny. Nowi koledzy, nowi opiekunowie, nowe miejsce, nowe zabawy, obowiązki i zasady, a także nowe smaki i jedzenie – to wszystko może okazać się dla dziecka trudne.

Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

  • Korzystanie z toalety

Większość trzylatków nie siusia już w pieluchy, jednak wpadki zdarzają się wszystkim przedszkolakom. Dlatego warto pomóc dziecku być samodzielnym w toalecie, uczyć wycierania pupy, spuszczania wody i dokładnego mycia rąk.

  • Rozstanie z mamą i tata

Trzyletnie dziecko wie już, że rozstanie z rodzicami to nie koniec świata, bo po kilku godzinach znów można się do nich przytulić. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na początku września i tak może płakać. To minie. Nauczycielki wiedzą, jak postępować w takich sytuacjach.

  •  Samodzielne jedzenie

Trzylatek powinien już jako tako radzić sobie z widelcem, łyżką i kubkiem. Nie należy już karmić maluszka, ani denerwować się gdy ubrudzi się podczas jedzenia. Dzięki temu będzie miał dużo okazji do ćwiczeń.

  • Przedszkole to fajne miejsce

Przedszkole to ciekawe miejsce, w którym można poznać rówieśników i nauczyć się wielu nowych rzeczy i gdzie nie ma mowy o nudzie.

Ważne jest, aby dużo z dzieckiem rozmawiać. Pytać, jak było w przedszkolu, co dziecko robiło, co mu się podobało, a co nie. Wtedy można na bieżąco rozwiązywać z nim problemy, które się pojawią. Nigdy nie można lekceważyć dziecięcych problemów, a tym bardziej nie śmiać się z nich! Nam mogą wydawać się błahe, w świecie małego dziecka mogą okazać się olbrzymie i przytłaczające.

  • Samodzielne ubieranie

Trzylatek powinien już wiedzieć, że skarpetki zakłada się na nóżki, a rękawiczki na ręce, a nie odwrotnie, co nie oznacza, że jest w stanie sam ubrać się od stóp do głów. Najważniejsze, by starał się być samodzielny. W przedszkolu może liczyć na pomoc nauczycielek.

  • Sygnalizowanie swoich potrzeb

Przed pójściem do przedszkola, warto również nauczyć dziecko rozmawiać o swoich potrzebach. Powinno ono umieć powiedzieć, kiedy chce jeść, pić, kiedy coś je boli lub martwi. Dlatego trzeba rozmawiać z dzieckiem, zadawać mu pytania i nie odgadywać w lot
jego myśli. Jeśli dziecko nie mówi w ogóle albo mówi bardzo mało, warto zasięgnąć porady logopedy.