List do Rodziców - czerwiec

LIST DO RODZICÓW – CZERWIEC

 Tematy kompleksowe:

  1. Lato – czas zabawy
  2. Kolorowe lato
  3. Żegnamy przedszkole
  4. Do widzenia!

Drodzy Rodzice!

            W pierwszym tygodniu czerwca będziemy rozmawiali o lecie, a jako nową wartość poznamy – „tolerancję”. Pojęcie „tolerancja” jest szczególnie trudne do zrozumienia dla małych dzieci, ponieważ część z nich zachowuje się jeszcze w typowy dla swojego wieku, egoistyczny sposób, nie zastanawiając się nad tym, co czuje druga osoba. Związane jest to
z rozwojem społecznym dzieci i ich wyraźnie jeszcze zaznaczonym egocentryzmem.
W zrozumieniu pojęcia „tolerancja” pomoże przedszkolakom piosenka pt. „Co kto lubi”, mówiąca w prosty sposób o odmienności, o tym, że każdy z nas może lubić coś innego i nie ma w tym nic złego. Dzieci po wysłuchaniu i omówieniu słów piosenki poszukają podobieństw i różnic między sobą: w wyglądzie, zainteresowaniach, zdolnościach. Na koniec wspólnie pobawią się w zabawie ruchowej pt. „Razem się bawimy”. W temat tygodnia wprowadzi nas wiersz J. Jabłońskiego „Czerwiec”, który opisze takie cechy lata jak: letnia pogoda i owoce lata. Po rozmowie na temat utworu dzieci wezmą udział w zabawie ruchowej utrwalającej cechy letniej pogody pt. „Pogoda latem”. Zajęcia matematyczne poświęcone będą ćwiczeniom doskonalącym orientację w przestrzeni. Podczas zabawy matematycznej „Owady na łące” dzieci stosując się do określeń: na, pod, nad, obok, w, między, za, pobawią się układając letnie obrazki z wykorzystaniem kwiatów i różnych owadów na dywanikach
i stolikach. W czasie zajęć muzyczno-rytmicznych Biedroneczki pobawią się przy piosence pt. „Pszczółki” oraz nauczą się nowej piosenki pt. „Poleczka na lato”, do której  zatańczą prosty układ taneczny. Podczas piątkowych zajęć dzieci poznają nazwy i opiszą wygląd różnych kwiatów, które można znaleźć na letniej łące, takich jak: chaber bławatek, mniszek lekarski, mak polny, rumianek pospolity, stokrotka, rozwiążą także zagadkę pt. „Mniszek lekarski” i  ułożą historyjkę obrazkową pt. „Historia mniszka lekarskiego”. Podczas codziennego pobytu na świeżym powietrzu odbędą się różnorodne obserwacje przyrodnicze, związane z podawaniem nazw roślin i zwierząt mających swoje mieszkanie w przedszkolnym ogrodzie.  W tym tygodniu dzieci poznają także nowe zabawy w kole wg M. Barańskiej – „Maszerują dzieci” i „Maciek i Małgosia”, pobawią się przy zabawie popularnej ze śpiewem „Dwóm tańczyć się zachciało”. W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu będziemy pamiętali też o języku angielskim. W tym tygodniu dzieci poćwiczą w zabawach używanie zwrotów How are you? i Do you like…?. Przedszkolaki poznają też angielskie nazwy popularnych letnich owoców: truskawki – strawberries, jagody – blueberries,  czereśnie – cherries .

Tematem drugiego tygodnia czerwca będzie „Kolorowe lato”. Powrócimy również do omawiania wartości „tolerancja”, słuchając opowiadania pt. „O  małej gąsienicy, z którą nikt nie chciał się zaprzyjaźnić” M. Szeląg. Po jego wysłuchaniu przedszkolaki porozmawiają na temat tego, co czujemy, gdy ktoś nas nie akceptuje, odrzuca oraz czy są to łatwe do przeżywania emocje. Po krótkich rozważaniach postaramy się dojść do wniosku,
 że tolerancja i akceptacja są bardzo ważne i potrzebne. Czerwcowa pogoda zachęca do obserwacji przyrodniczych i budzi w dzieciach ciekawość otaczającego świata. Podczas jednego z zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznają cykl rozwojowy motyla na podstawie historyjki obrazkowej „Od jajeczka do motyla”. Następnie podczas opowieści ruchowej „Jestem motylem” same będą mogły zmienić się z małych gąsienic w piękne motyle. Fascynujący świat owadów i życia na łące opisze też wiersz „Na łące”  I. Suchorzewskiej.
Po wysłuchaniu jego treści dzieci opiszą wygląd wymienionych w wierszu owadów (żuk, biedronka, mrówka, pająk, gąsienica, pszczoła), poszukają ich na ilustracjach i odpowiedzą na pytanie: „Które zwierzę żyjące na łące, najbardziej ci się podoba i dlaczego?”.
W zapamiętaniu nazw mieszkańców łąki pomoże przedszkolakom również rozwiązywanie zagadek, zabawa muzyczno-ruchowa „Stonoga” oraz zabawa plastyczna „Stonoga”
 z wykorzystaniem kół orgiami. Wiedza małych przyrodników na temat mieszańców łąki zostanie  sprawdzona podczas piątkowego quizu „Prawda czy fałsz?”. Bohaterką jednych
z zajęć będzie mała, kapryśna biedroneczka, którą dzieci poznają słuchając wiersza
U. Machcińskiej pt. „Biedroneczka”. Kapryśnej biedroneczce nie spodobają  się jej kropki, które nagle jak za sprawą czarodziejskiej różdżki znikną… Państwa pociechy poszukają ich
w zabawie tropiącej pt., „Szukamy kropek dla biedronki”. Po znalezieniu wszystkich kropek dzieci będą musiały je policzyć i na koniec zrobić własne biedronki
z odpowiednią liczbą kropek. W dalszym ciągu będziemy prowadzili obserwacje przyrodnicze z wykorzystaniem lup oraz zbierzemy próbki roślin do zielnika. Utrwalimy również w  zabawie używanie angielskich zwrotów: How are you? i Do you like…?.

            Punktem wyjścia do rozważań trzeciego tygodnia –  temat „zaufanie”-  będzie wysłuchanie opowiadania pt. „Wilk i siedem koźlątek” wg Jakuba i Wilhelma Grimmów oraz rozmowa na temat konsekwencji ufania obcym. Zaufanie jest bardzo ważną wartością
 w naszym życiu, jednak nie jest łatwo zaufać drugiej osobie. Przedszkolaki przekonają się
o tym, uczestnicząc w zabawie pt. „Z moją pomocą ominiesz przeszkody”. Wkrótce pożegnamy przedszkole, jednak za nim to nastąpi cieszmy się latem w przedszkolu, które jest okazją do częstych zabaw w gronie rówieśników. W związku z tym, w trzecim tygodniu czerwca, dzieci poznają i podadzą nazwy przedmiotów służących do zabawy: rozwiążą zagadki  (skakanka, latawiec, piłka, rower, rolki, hula-hop) i porozmawiają ze sobą na temat tego „Co lubią robić latem”. Podczas pobytu w przedszkolu dzieci poznają zabawy podwórkowe swoich rodziców/dziadków takie jak: „Gra w kapsle” czy też  „Szczur”.
W czasie środowych zajęć przedszkolaki wysłuchają wiersza pt. „Babki z piasku” A. Frączek i pobawią się w różne zabawy matematyczne w oparciu o ten wiersz, odpowiadając na przykład na pytania: Którą babkę schowałam? Jak wyglądała siódma babka? Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym dzieci pobawią się w piaskownicy formując różne babki i wezmą udział w konkursie na najładniejszą piaskową budowlę. W czasie zajęć muzyczno-rytmiczno-ruchowych  dzieci poznają nową piosenkę pt. „Zabawy pod trzepakiem”, która opowie
 o różnych letnich aktywnościach (berek, zabawa w chowanego). Przedszkolaki będą uczestniczyły w zabawie emisyjnej „Mama woła” oraz zabawie rytmicznej przy refrenie piosenki „Raz, dwa, trzy”. Nauczą się też słów piosenki metodą ze słuchu i  spróbują wspólnie ją zaśpiewać. Piątkowe zajęcia będą poświęcone ulubionemu przez małych i dużych deserowi – LODOM! Przedszkolaki wysłuchają wiersza „Lody na patyku” W. Chotomskiej. Wezmą udział w zabawie matematycznej „W lodziarni” –  będą segregowały pomieszane smaki lodowych kulek.  W tygodniu tym, oprócz  utrwalania  poznanych  wcześniej  zwrotów
 i wyrazów w języku angielskim, dzieci poznają nowe słowa oznaczające przedmioty do zabawy: skakanka – a jumping rope, rower – a bike, piłka –
 a ball, hulajnoga – a scooter, latawiec – a kite, rolki – rollers oraz słowo lody – ice cream.

            W czasie ostatniego tygodnia naszego pobytu w przedszkolu, porozmawiamy
 o nadchodzących wakacjach i przygotujemy się do powiedzenia sobie „do widzenia!”. Powrócimy do omawiania wartości „zaufanie” przy słuchaniu opowiadania „O  małej rybce, która nie dotrzymała obietnicy” M. Szeląg. Przedszkolaki przypomną też sobie zabawę
 „Z moją pomocą ominiesz przeszkody”. W letni nastrój wprowadzi dzieci wesoły i przekorny wiersz „Lato wreszcie!” U. Kozłowskiej. Po wysłuchaniu go i omówieniu jego treści przedszkolaki udadzą się w podróż „wakacyjnym pociągiem”. Na każdej stacji pasażerowie pociągu będą musieli wykonywać różne matematyczne zadania i dopiero po ich wykonaniu będą mogli ruszyć w dalszą drogę. Ponieważ latem pogoda miewa też swoje kaprysy, dzieci wspólnie zastanowią się, co można robić, gdy podczas wakacji pada deszcz. Lato to również czas wakacyjnych wyjazdów, ale gdzie jechać? W tej decyzji pomoże przedszkolakom wiersz o letnich krajobrazach pt. „Morze, góry i jeziora” J. Jabłońskiego, który opisze uroki spędzania czasu nad morzem, na Mazurach i w górach. Po omówieniu treści wiersza dzieci wezmą udział w zabawie ruchowo-naśladowczej pt. „W górach, nad morzem”, a podczas zabawy matematycznej „Góral i owce” będą doskonaliły umiejętności liczenia w zakresie siedmiu. Wszystkim wyjściom do ogrodu przedszkolnego będzie towarzyszyła w tym tygodniu wyjątkowa radość. Dzieci będą śmiało korzystały z uroków letniej pogody: brały udział w licznych zabawach ruchowych np. wyścigach z kubeczkami z wodą, wyścigach
w workach, zabawach z piłkami, skakankami i chustą animacyjną. Aby być bezpiecznymi podczas wakacji przedszkolaki zastanowią się nad zagadnieniami: słońce – przyjacielem czy wrogiem oraz co chroni przed słońcem?. W zapamiętaniu tych treści pomoże dzieciom zabawa „Smarujemy się kremem z filtrem” utrwalająca części ciała, prawą i lewą stronę ciała oraz zabawa w parach „Posmaruj mi plecy olejkiem do opalania”. Kolejnym zagadnieniem omawianym w tym tygodniu będzie bezpieczeństwo nad morzem. Punktem wyjścia do rozważań na ten temat będzie wysłuchanie opowiadania H. Łochockiej „Jak to mały Elemelek w wielkim morzu brał kąpiele” i rozmowa na jego temat. Na podstawie przygód małego ptaszka dzieci dowiedzą się, jak bezpiecznie korzystać z plaży i zabaw w morzu. Nową wiedzę będą miały okazję sprawdzić podczas zabawy dydaktycznej przy tablicy demonstracyjnej „Bezpieczni na plaży” oraz w zabawie ruchowo-naśladowczej „Ratownicy”. Rozmawiając o wypoczynku nad morzem, przedszkolaki sprawdzą jaka jest woda w morzu podczas zabawy badawczej pt. „Woda morska”. W czasie zajęć muzyczno-rytmicznych dzieci pobawią się przy wesołej wakacyjnej piosence pt. „Niech żyją wakacje!”. Opiszą jej nastrój oraz treść, nauczą się słów refrenu na pamięć i zatańczą przy jej melodii. Wykonają też ćwiczenia oddechowe kształtujące siłę i kierunek wydechu z przygotowanymi wcześniej kolorowymi meduzami, a także poćwiczą swój refleks i pamięć w zabawie „Piosenkowy zjadacz”. W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu przedszkolaki utrwalą poznane
 w czasie całego roku słownictwo w języku angielskim i poznają nowe wyrazy: a fish – ryba
i a shark – rekin.

Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w czerwcu:

  • 1 czerwca – Olimpiada Sportowa w ramach obchodów Dnia Dziecka
  • 7 czerwca – występ z okazji Zakończenia Roku Przedszkolnego
  • 12 czerwca – Spotkanie z pszczelarzem
  • 13 czerwca – Wesoły Uniwersytet
  • 16 czerwca – Międzynarodowy Dzień Pustej Klasy

Pozdrawiamy serdecznie 😉

Nauczycielki z grupy „Biedronki”