List do Rodziców- czerwiec

LIST DO RODZICÓW

Czerwiec 2023 grupa „Sowy”

Temat tygodnia: Dzień dziecka

Drodzy Rodzice,

w pierwszym tygodniu, w związku ze świętem wszystkich dzieci, wiele czasu spędzimy na zabawie, ale porozmawiamy również na kilka ważnych tematów, na przykład o naszych prawach i wynikających z nich obowiązkach. Uświadomimy sobie, że nie wszystkie dzieci na świecie wyglądają tak samo, że każdy z nas jest inny i że w różnych zakątkach świata życie może wyglądać zupełnie inaczej. Porozmawiamy o przyjaźni i tym, kim jest prawdziwy przyjaciel.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Rozmowy o tym, jak wyglądało życie rodziców i dziadków, kiedy byli dziećmi.
 • Rozmowa o zabawach naszych rodziców i dziadków – jak to było bez internetu i telefonów komórkowych.
 • Świętowanie Dnia Dziecka poprzez wspólne spędzenie czasu.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

Temat tygodnia: Wielka wyprawa

W kolejnym tygodniu pobawimy się w podróżowanie po całym świecie. Poznamy kształty i nazwy kontynentów. Podsumujemy i uzupełnimy naszą wiedzę na temat środków transportu i zwierząt egzotycznych. Posłuchamy muzyki etnicznej. Zagłębimy się w świat przypraw – pooglądamy je, powąchamy, a chętni będą mogli ich nawet popróbować.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Wspominanie rodzinnych podróży.
 • Oglądanie zdjęć z podróży.
 • Rozmowa o tegorocznych planach urlopowych – odszukanie na mapie / globusie miejsca, w którym dziecko spędzi wakacje; omówienie środków transportu, z których będzie korzystać; omówienie tego, co warto zobaczyć / zwiedzić w tym miejscu.

Temat tygodnia: Smaki i zapachy lata

W trzecim tygodniu poznamy lato na wszelkie możliwe sposoby. Podzielimy się między sobą odczuciami smakowymi i węchowymi, jakie kojarzą się nam z latem. Zastanowimy się, czym jest podróżowanie i jakie wypływają z niego korzyści. Opowiemy o doświadczeniach, jakie mamy z podróżowania. Doprecyzujemy pojęcie sztuka. Poznamy różne formy sztuki, w których jest przedstawione lato (posłuchamy wiersza o lecie, podziwiać będziemy obrazy o letniej tematyce, posłuchamy utworów muzycznych nawiązujących do lata). Powtórzymy nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Wspominanie rodzinnych przygód z wakacji.
 • Wizyta na targu z owocami i warzywami; przypomnienie nazw owoców i warzyw oraz rozmowa o tym, jak dane produkty można wykorzystać w kuchni.
 • Zapoznanie się z informacjami, dlaczego tak ważne jest spożywanie sezonowych warzyw i owoców.
 • Planowanie domowych przetworów.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

Temat tygodnia: Wakacyjne przygody

W ostatnim tygodniu dużo czasu poświęcimy na omawianie zasad bezpiecznego spędzania wypoczynku w górach, nad morzem, nad rzekami i jeziorami. Przypomnimy sobie wygląd mapy Polski i wiemy już, gdzie na niej szukać morza Bałtyckiego, gór i Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Przygotujemy się do rozstania z przedszkolem – z koleżankami, kolegami i wychowawczyniami. Ustaliliśmy, jak podtrzymywać kontakt w nadchodzących miesiącach. Porozmawiamy o bezpieczeństwie na drogach i o służbach ratunkowych, powtórzymy sobie numer alarmowy i zasady wzywania pomocy. Porozmawiamy o tym, jak bezpiecznie korzystać ze słońca. Wykonamy makietę gór.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Przygotowania do wakacyjnych wyjazdów.

W przyszłych tygodniach będziecie potrzebować:

 • RADOŚCI
 • ZDROWIA
 • BEZPIECZEŃSTWA
 • PIĘKNEJ POGODY
 • CIEKAWYCH PRZYGÓD
 • WYPOCZYNKU