List do Rodziców- grudzień
LIST DO RODZICÓW GRUDZIEŃ
Tematy tygodniowe:
- Wiadomość z daleka
- Zima tuż-tuż…
- Przygotowania do Świąt
- Hej kolęda,kolęda!
Drodzy Rodzice,
W pierwszym tygodniu poznamy drogę listu od nadawcy do odbiorcy. Odwiedzimy pocztę, zapoznamy się z obowiązkami osób tam pracujących. Poznamy pracę listonosza. Wysłuchamy wiersza J. Tuwima „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”, porozmawiamy na temat jego puenty.
Poznamy literę k, K, jak koperta. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę k na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, K. Poznamy numer alarmowy 112 i przećwiczymy wzywanie pomocy w nagłych przypadkach. Poznamy piosenkę o poczcie i symbol Poczty Polskiej.
W drugim tygodniu będziemy dużo mówić o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku i zabaw na śniegu oraz lodzie. Omówimy, jakie zachowania są niebezpieczne i czym grożą. Poświęcimy też sporo czasu na ustalenie, jak należy dbać o zdrowie – szczególnie zimą.
Poznamy literę r, R, jak rysunek. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę r na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiedziemy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R. Poznamy liczbę 6, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 6. Odpowiemy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Wykonamy eksperyment z krystalizacją soli – będziemy podziwiać kształty kryształków. Sprawdzimy, czy śnieg jest czysty – czy można go jeść.
W trzecim tygodniu wymienimy się wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z tradycjami okołoświątecznymi. Przypomnimy sobie tradycyjne potrawy świąteczne i znaczenie pierwszej gwiazdki w noc wigilijną. Przeanalizujemy, jak wyglądają w naszych domach przygotowania do świąt. Wykonamy ozdoby do udekorowania naszej sali i choinki. Przećwiczymy nakrywanie do stołu. Utrwalalimy także znajomość poznanych liter, przeczytamy zbudowane z nich teksty. Nauczyliśmy się robić „katarzynki”.
W okresie przedświątecznym dużo czasu poświęcimy rozmowom o życzliwości: wyjaśniimy sobie, co to znaczy być życzliwym i zastanowiamy się, jak być życzliwym na co dzień w domu i w przedszkolu. Wykonamy świece, nauczymy się pastorałki. W czasie zabaw będziemy powtarzać dzielenie słów na sylaby i na głoski, przeliczać elementy.
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
- Odświeżenie rodzinnych wspomnień na temat pisania listów i tradycji wysyłania pocztówek okolicznościowych.
- Oglądanie pamiątkowych pocztówek i listów.
- Zaprezentowanie poczty elektronicznej.
- Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską k, r.
- Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
- Rozmowy na temat bezpieczeństwa zimą.
- Rozmowa o sposobach radzenia sobie ze śniegiem i mrozem teraz i dawniej.
- Odszukanie ilustracji i informacji o krainach wiecznych lodów i lodowcach.
- Wspólne przedświąteczne porządki.
- Wspólne przygotowania do świąt w domowej kuchni.
- Przygotowanie papierowych ozdób na choinkę.
- Wspólne ubieranie choinki.
- Śpiewanie kolęd i pastorałek.