LIST DO RODZICÓW - MAJ 2023

LIST DO RODZICÓW, GRUPA „SOWY”, MAJ 2023

Temat tygodnia: Majowe święta

Drodzy Rodzice,

w pierwszym tygodniu, w związku z majowymi świętami, porozmawiamy o naszej ojczyźnie i symbolach narodowych. Będziemy śpiewać pierwszą zwrotkę hymnu. Przeanalizujemy mapę Polski. Wykonamy kokardę narodową, poznamy jej symbolikę. Poopowiadamy sobie nawzajem o naszych podróżach po Polsce. Zastanowimy się, czym jest tradycja. Poznamy tradycyjne tańce i stroje. Na mapie Europy odnajdziemy Polskę, a na globusie – Europę. 

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Wspominanie odwiedzonych wspólnie miejsc w Polsce – oglądanie zdjęć, zaznaczanie tych miejsc na mapie.
 • Zawieszenie flagi przed domem lub na balkonie.
 • Rozmowa o Konstytucji – czym jest ten dokument i jak dawno powstała pierwsza.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

 

 Temat tygodnia: Od pomysłu aż po dach

Drodzy Rodzice,

w drugim tygodniu zgłębimy tajniki budowy domu. Dowiemy się, jakie są kolejne etapy wykonania takiego projektu. Poznamy nazwy zawodów ludzi, którzy mają wkład w powstanie budynku. Zapoznamy się ze sprzętami i maszynami budowlanymi. Doiemy się, co jest potrzebne do zbudowania domu. Poznamy też domy zwierząt. Poznamy literę h, H, jak hak. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę h na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy się, jak pisze się nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B, N, W, P, J, Z, G, C, F, Ł, H. Przeliczymy elementy, dodamy je do siebie. Poznamy znaki większości i mniejszości – nauczymy się je zapisywać i prawidłowo stosować w zapisach matematycznych.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Rozmowa wspomnieniowa od kiedy istnieje dom, w którym mieszkacie; jaka jest jego historia i kim byli poprzedni właściciele.
 • Wyprawa do lasu i poszukiwanie domów zwierząt (mrowisk, dziupli, gniazd, uli).
 • Zbudowanie szałasu.
 • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską h.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

 

Temat tygodnia: Jak powstaje…?

Drodzy Rodzice,

W kolejnym tygodniu porozmawiamy na temat pracy. Zastanowimy się, po co ludzie pracują i czy każda praca jest ważna. Policzymy zabawkowe pieniądze. Sporo dowiemy się, jak powstają ubrania. Ustalimy, co to jest nabiał, skąd się bierze i jak powstają z niego różne przetwory. Zastanowimy się także, jak powstaje muzyka. Dowiemy się, kim jest kompozytor, a kim dyrygent. Poznamy pięciolinię. Poznamy przepis na kruche ciasto i własnoręcznie je wykonamy.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Rozmowy o pracy rodziców i dziadków.
 • Rozmowa o tym, kim dziecko chciałoby zostać, jakie ma uzdolnienia
 • Pieczenie ciasteczek.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.

 

Temat tygodnia: Święto rodziny

Drodzy Rodzice,

w ostatnim tygodniu  poświęcimy uwagę empatii – pobawimy się w odgadywanie uczuć ludzi na podstawie ich mimiki. Porozmawiamy o tym, jak ważne są słowa, bo potrafią tworzyć dobrą atmosferę i więzi. Wiemy już, które to są najważniejsze (czarodziejskie) słowa (proszę, dziękuję, przepraszam). Opowiemy sobie nawzajem o naszych rodzinach i o obowiązkach, jakie ma każdy z domowników. Zastanowimy się, co lubią nasi rodzice. Przygotujemy niespodziankę dla rodziców z okazji ich święta. Będziemy wspólnie świętować Dzień Rodziny na „Pikniku Rodzinnym”. Zaprezentujemy wszystkim talenty własne i naszej Rodziny podczas „Tygodnia talentów”.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.

 • Rozmowa o rodzinnych koligacjach – kim są ciocie, wujkowie, stryjowie, szwagrowie, bratowe czy kuzyni itd.
 • Wspominanie rodzinnych anegdot.
 • Narysowanie drzewa genealogicznego.
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
 • Zaprezentowanie talentów rodzinnych w przedszkolu