LIST DO RODZICÓW – LISTOPAD

Tematy kompleksowe:

 1. Nasza mała ojczyzna
 2. Polska – mój dom
 3. Moje hobby
 4. Ulubione zajęcia

Drodzy Rodzice!

Pierwszy tydzień listopada poświęcony będzie tematyce miejsca zamieszkania. Poznamy nie tylko  najbliższą okolicę, nazwę miejscowości, w której żyjemy, ale również budynki, w których mogą mieszkać ludzie w mieście lub na wsi – domy, bloki, wieżowce. Podamy nazwy sprzętów domowych, rozwiążemy o nich zagadki, określimy ich zastosowanie, wskażemy pomieszczenia w domu,
w których można je zleźć oraz ułożymy je z figur geometrycznych. Wykonamy również eksperyment z suszarką, poznając jej właściwości i doświadczając jakie przedmioty może unieść „wydmuchiwany” przez nią strumień powietrza. Zbudujemy swoje miasto z klocków różnego typu. W czasie działań matematycznych dzieci poznają pojęcia wysoki i niski, porównując wysokości budynków. Odliczą również piętra w blokach i w wieżowcach, a także zbudują własne budynki z określonej liczby klocków. Z hasłami „wysoki” i „niski” dzieci spotkają się również na zajęciach muzycznych, gdzie określą dźwięki różnych instrumentów. Podczas zabaw językowych przedszkolaki poznają nowe słownictwo w języku angielskim: house, houses, które utrwalą w trakcie zabawy ruchowej. Będziemy rozmawiali o nowej wartości – „wolności” na podstawie opowiadania pt. „Dzień Niepodległości”
G. Lipińskiej oraz ilustracji przedstawiającej wywieszanie flag w dni świąt państwowych, zwłaszcza w dzień odzyskania przez Polskę niepodległości (czyli odzyskania wolności). Aby utrwalić kolorystykę polskiej flagi, weźmiemy udział w zabawach ruchowych: „Białe i czerwone” oraz „Biały wysoko, czerwony nisko”, a także w zabawie twórczej „Moja ojczyzna” – improwizacji malarskiej do muzyki poważnej, podczas której pomalujemy białą i czerwoną farbą na arkuszach kolorowych papierów. Na podstawie wiersza pt. „Miasto” U. Kamińskiej przedszkolaki dowiedzą się, że należy słuchać rodziców podczas spacerowania po mieście i nie należy się od nich oddalać. Pamiętajcie Rodzice, żeby za każdym razem, gdy wychodzicie z dzieckiem z domu przypominać o tej bezcennej zasadzie.

            W drugim tygodniu listopada poznamy symbole narodowe. Utrwalimy  sobie kolory flagi, stworzymy zbiory przedmiotów w tych barwach. Posłuchamy również hymnu państwowego w pozycji na baczność, próbując śpiewać refren i pierwszą zwrotkę. W czasie zajęć muzycznych poznamy piosenki pt. „Symbole Polski”, do której wykonamy ilustrację rytmiczno-ruchową. Dzieci poznają również godło Polski na podstawie wiersza pt. „Znak” M. Łaszczuk i rozmowy przy  tablicy demonstracyjnej.   Na podstawie różnych ilustracji oraz wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska” przedszkolaki dowiedzą się, że nasz kraj to nie tylko biało-czerwona flaga czy mapa, ale to także góry, rzeki, morze, ulice, domy czy kwiaty w ogrodzie lub obłoki. Nauczymy się na pamięć wiersza „Jesteśmy Polakami”. Poznamy również nazwę stolicy Polski – Warszawę. Obejrzymy jej mapę, zabytki, krajobrazy, pomniki przedstawione w książkach, albumach, na pocztówkach, zdjęciach oraz pamiątki z nią związane. Posłuchamy wiersza pt. „Syrenka” J. Laskowskiego Poznamy również herb Warszawy i jego znaczenie. Podczas zajęć językowych dzieci opanują nowe słownictwo
w języku angielskim: Poland, Warsaw, które utrwalają podczas zabaw ruchowych. W zabawie „Biały wysoko, czerwony nisko” powrócą do kolorów polskiej flagi w języku angielskim: czerwony – red, biały – white. Przedszkolaki zastanowią się nad pojęciem „wolności” w odniesieniu do dzikich zwierząt na podstawie opowiadania M. Szeląg pt. „O ptaku, który utracił wolność”. Zrozumieją, dlaczego nie należy łapać, męczyć i przynosić do domu zwierząt żyjących na wolności w naturalnych środowiskach. Drodzy Rodzice, uczcie Wasze pociechy szacunku do symboli narodowych, wywieszajcie z dziećmi flagę podczas świąt państwowych, uczcie właściwej postawy podczas śpiewania hymnu. W miarę możliwości zwiedzajcie razem z dziećmi naszą ojczyznę!

Podczas trzeciego tygodnia dzieci poznają zwierzęta domowe, ich zwyczaje, sposoby opieki nad nimi, rasy psów, pobawią się w różne zabawy związane z tą tematyką. Wcielą się w różne zwierzęta, naśladując ich odgłosy czy sposoby poruszania się. Rozwiążą zagadki słowne i zagadki obrazkowe, policzą sylwety kości dla psów, posegregują maskotki psów do właściwych bud. Zaśpiewamy również piosenki: „Wlazł kotek na płotek” oraz „Dwa kocury”. Poznamy sposoby opieki nad psem – dowiemy się jak pielęgnować, czyścić czworonożnego przyjaciela, a także wychodzić
z nim na spacer i sprzątać po nim.. Z klocków każdy przedszkolak zbuduje budę dla psa. W ramach tygodniowej tematyki dzieci poznają również angielskie słówka: kot a cat oraz pies a dog. Zastanowimy się wspólnie nad pojęciem „kreatywności”. Zrozumienie tego trudnego słowa ułatwi nam opowiadanie M. Szeląg  pt. „Zapraszamy kreatywność” oraz działania wyzwalające twórczość dzieci jak np. zabawa  w skojarzenia czy praca plastyczna „Zabawa w kreatywność”, a także różne zabawy ruchowe.

Ostatni tydzień listopada umili nam bardzo przyjemna tematyka, bowiem kto z nas wszystkich nie lubi muzyki? Jednym z utworów wprowadzających dzieci w świat dźwięków będzie opowiadanie pt. „Wiatr i grusza” L. Łącz. Innym utworem, z którym spotkają się maluchy będzie wiersz
 G. Lipińskiej pt. „Zmartwienie myszki”. Podczas zajęć muzycznych dzieci posłuchają piosenki
pt. „Deszcz grajek” i nauczą się śpiewać jej refrenu. W muzyków pobawimy się też podczas brania udziału w zabawie pt. „Jestem muzykantem konszabelantem”. Przedszkolaki będą badały dźwiękowe możliwości wody, które sprawdzą podczas stukania palcami w jej taflę, przelewania jej z konewki  do miski. Zagrają także na szklankach wypełnionych do różnych poziomów wodą, tworząc w ten sposób niekonwencjonalny instrument. Muzyka połączona będzie również z działaniami matematycznymi, podczas których dzieci policzą dźwięki wygrywane na instrumentach, a następnie powtórzą je, odliczą tyle samo kasztanów lub wykonają tyle razy wskazaną czynność. Będą to świetne ćwiczenia słuchowe, koncentrujące uwagę przedszkolaków, a w dodatku wzbogacające doświadczenia matematyczne. 
W tym tygodniu dzieci przypomną sobie nazwy instrumentów, które „mieszkają” w przedszkolu, wśród nich: tamburyn, grzechotka, bębenek, a także poznają za pośrednictwem ilustracji nowe instrumenty – m.in.: trąbka, pianino, flet, gitara, skrzypce. Nazwy ich podzielimy na sylaby; wsłuchamy się w wydawane przez nie dźwięki odtwarzane z płyty. Dowiemy się, co oznaczają słowa: „orkiestra” oraz „dyrygent” Podczas spotkania z językiem angielskim pobawimy się w zabawę ruchową pt. „Wind and silence”. Przedszkolaki utrwalą pojęcie „kreatywności”. Poznają kolejne opowiadanie M. Szeląg pt. „O pomysłowych myszkach, które nie nudziły się w czasie deszczu”. Kreatywności jednak nie da się rozwinąć, a tym bardziej pojąć bez twórczego działania! Dlatego i tym razem  dzieci będą dużo tworzyły!

Przez cały miesiąc nie zabraknie również spacerów na świeżym powietrzu i zabaw swobodnych, obserwacyjnych, ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Wykonamy również wiele przepięknych prac plastycznych: płaskich i przestrzennych, którymi na pewno się pochwalimy. W każdym tygodniu będziemy brali udział w ćwiczeniach porannych
i gimnastycznych.

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w listopadzie:

 • 7 listopada – spotkanie muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”
 • 7 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
 • 10 listopada – Dzień Niepodległości w przedszkolu / Dzień Jeża
 • 14 listopada – Doświadczanie przez eksperymentowanie
 • 21 listopada – Dzień Praw Dziecka  
 • 23 listopada – spotkanie muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”
 • 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia
 • 28 listopada – mobilne planetarium

Pozdrawiamy serdecznie J

Nauczycielki z grupy „Biedronki”