List do Rodziców - luty

Tematy kompleksowe:

 1. Siły przyrody
 2. Cztery żywioły
 3. Wielka wyprawa
 4. Nasze podróże

Drodzy Rodzice!

W kalendarzu mamy już luty. Ach, jak ten czas szybko biegnie! Dopiero poznawaliśmy się i  wspólnie witaliśmy się po wakacjach, a już pół „ przedszkolnego roku” za nami.  Było wiele nauki i zabawy, a Biedronki przez ten czas poczyniły ogromne postępy. Kolejne 5 miesięcy będzie równie ciekawe i pełne nowych przedszkolnych przygód.
A co takiego czeka nas w tym miesiącu?

W pierwszym tygodniu lutego uwaga dzieci skierowana będzie  na temat dość trudny, ale bardzo ciekawy i angażujący małe umysły. Zajmiemy się bowiem żywiołami. Przedszkolaki wezmą udział w zajęciach dotyczących wody i powietrza. Będzie  wiele radości i  ekscytacji, a  to wszystko za sprawą dużej liczby eksperymentów! W ramach „przygody z wodą” przedszkolaki nauczą się poprawnego mycia rąk, przeliczą kropelki
 – papierowe sylwety, poznają obieg wody w przyrodzie na podstawie wiersza M. Szeląg pt. „Mała kropelka”, do którego wykonają również improwizację ruchową. W wodne kropelki wcielimy się także podczas zabawy ruchowej pt. „My wodne kropelki krążymy
w przyrodzie”. Podczas zapoznania z cechami charakterystycznymi wody nie może zabraknąć bezpośredniego doświadczania, a więc i eksperymentów! Przedszkolaki wezmą udział
w następujących zabawach badawczych: „Dlaczego trzeba oszczędzać wodę?”, „Jak szybko paruje woda?”, „Jaka jest woda?”, „Co się rozpuszcza w wodzie?”. Pracować będziemy  również metodą kinezjologii edukacyjnej Denisona, gdzie dzieci pijąc wodę wykonają ćwiczenia stymulujące obie półkule mózgu: „Ruchy naprzemienne”, „Kapturek myśliciela”, „Leniwa ósemka w powietrzu”, „Leniwa ósemka na kartce”. Dzieci zastanowią się również „Gdzie ukryła się woda w naszym przedszkolu?” oraz poszukają jej w przyrodzie podczas spaceru. Z „wodną” tematyką przedszkolaki spotkają się także przy zabawie z rymowanką pt. „Płynie woda” M. Barańskiej, w zabawie relaksacyjnej „Wodny masażyk” M. Szeląg oraz przy zabawie matematycznej „Ile kubków wody mieści się w butelce?” wg prof.
 E. Gruszczyk-Kolczyńskiej. Drugim żywiołem, który dzieci poznają w tym tygodniu będzie powietrze. W jego świat wprowadzi najmłodszych wiersz L. J. Kerna pt. „Piotruś
 i powietrze”. Także podczas tego tematu nie może zabraknąć eksperymentów! Będą również zabawy oddechowe oraz zabawy ruchowe z chustą animacyjną.  Na zajęciach muzycznych przedszkolaki zostaną zapoznane z życiem i twórczością naszego słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. Wysłuchają utworu „Nokturn cis-mol”, do którego wykonają improwizację taneczną z wykorzystaniem folii malarskiej. Opowiedzą także o swoich skojarzeniach ze słuchanym utworem i narysują obrazy farbami akwarelowymi. W czasie zajęć dotyczących wartości dzieci porozmawiają o ogólnie pojętej „odpowiedzialności” na przykładzie opowiadania G. Lipińskiej pt. „Dyżurny” oraz zabawy dydaktycznej „Odpowiedzialne zawody”.

W drugim tygodniu  skupimy się na ogniu i glebie, a także podsumujemy zdobywaną  przez ostatni czas wiedzę na temat  wszystkich sił natury. Kontynuować będziemy  omawianie wartości „odpowiedzialność” i rozszerzymy ją na aspekt odpowiedzialności za przyrodę i otaczający świat. Dzieci wysłuchają opowiadania M. Szeląg pt. „O  ogniku
i nieodpowiedzialnym krasnoludku”, które wprowadzi je w tematykę ognia i przestrzeże  przed niekontrolowaną zabawą z tym żywiołem. Podczas rozmów na temat ognia nie może zabraknąć opowieści o dzielnych strażakach oraz o atrybutach ich pracy, dzięki którym każdy pożar da się ugasić. Lepsze zapamiętanie treści związanych z gaszeniem tego niebezpiecznego żywiołu  ułatwią nam zabawy badawcze. Poznamy także krótką historię ognia. Kolejnym żywiołem, który dzieci zgłębią na zajęciach w przedszkolu, będzie ziemia. Przedszkolaki poznają jej różne oblicza – ziemia ogrodowa, ziemia do kwiatów, glina, piasek. Wykonają eksperyment przepuszczalności wody przez każde z tych rodzajów podłoża. Przy okazji rozmów o ziemi nie zabraknie też działań z gliną. W ramach podsumowania tematyki czterech żywiołów przedszkolaki rozwiążą o  nich zagadki, a także porozmawiają o ich sile – sile nie tylko pozytywnej, ale i niszczącej dla człowieka, przyrody, świata. Na zajęciach muzycznych przedszkolaki wysłuchają piosenkę pt. „Żywioły” oraz nauczą się jej refrenu na pamięć. Wykonają również improwizację ruchową pt. „Taniec żywiołów”.

W trzecim tygodniu lutego wyruszymy w bliższą i dalszą podróż. Poznamy różne rodzaje pojazdów, ich cechy charakterystyczne  oraz pogrupujemy je na środki transportu lądowego, wodnego i powietrznego. Ułożymy także pojazdy z figur geometrycznych, rozwiążemy zagadki słowne i obrazkowe, określimy pierwsze głoski w ich nazwach i  liczbę sylab. W lepszym zrozumieniu tematu pomocna będzie również literatura. Przedszkolaki wysłuchają wiersza pt. „Samochód” J. Kulmowej, na temat treści którego odbędzie się wspólna rozmowa i zabawa matematyczna, pozwalająca na doskonalenie umiejętności przeliczania i określania czego jest więcej, czego mniej i o ile więcej lub mniej. Przy ponownym czytaniu wiersza dzieci wcielą się w pojazdy, które były wymieniane w tym utworze. Posłuchamy wiersza pt. „Samolot” R. Pisarskiego. Pracując z obrazkiem poznamy części charakterystyczne dla tego pojazdu (kadłub, skrzydła, stateczniki, itp.). Nauczymy się również rymowanek: „Tomek ma rowerek” oraz „Płynie łódka”. Podczas spotkań z językiem angielskim dzieci poznają nowe słownictwo związane z tematyką tygodnia: samochód –
a car, autobus – a bus, samolot – a plane. Pobawią się także w zabawę ruchową „Go – Stop”. Poznamy nową wartość – „oszczędność”. Wprowadzeniem będzie tu wiersz U. Kamińskiej pt. „Oszczędzanie”, na podstawie którego przedszkolaki dowiedzą się, że spełnienie niektórych marzeń i pragnień wymaga cierpliwości i oszczędzania. Przyjrzymy się także
z bliska monetom i banknotom oraz  nauczymy się nowej piosenki – „Płyną statki
z bananami”, do której wykonamy ilustrację ruchową.

W ostatnich dniach lutego będziemy kontynuowali temat wielkich wypraw oraz oszczędzania. Podczas zajęć dotyczących wartości dzieci pobawią się w zabawę integracyjną z rymowanką pt. „Z monetą w dłoni” oraz zastanowią się na podstawie ilustracji „Co możemy oszczędzać?”. Wysłuchamy również opowiadania M. Szeląg pt. „O samochodach, które dzięki oszczędzaniu spełniły swoje marzenia”, a inspirowani utworem wykonamy własne skarbonki. W tym tygodniu wyruszymy również w daleką podróż, aby poznawać obce miejsca, kontynenty. Poznamy dzikie zwierzęta dalekich krajów, a następnie posłuchamy fragmentu wiersza J.K. Siwka pt. „Bajka o lwie”, który stanie się inspiracją do zabawy dydaktycznej  „Gdzie mieszkają te zwierzęta?”.Zajęcia muzyczne będą pełne afrykańskich rytmów, a jedną z poznanych przez nas piosenek będzie „Afryka, Kongo”. Obejrzymy ilustracje afrykańskiej wioski oraz posłuchamy informacji na temat ludzi mieszkających
w Afryce. Przyjrzymy się z bliska różnym bębnom i bębenkom oraz je porównamy. Zastanowimy się z czego można byłoby zrobić bębenek i sami także zagramy na bębenkach do wyżej wymienionej piosenki, śpiewając jej refren.  Pod koniec tygodnia dotrzemy na Antarktydę, a naszym tematem głównym będą pingwiny. Posłuchamy wiersza pt. „Rozmowa  Pingwinów” oraz poznamy zabawę ruchowo-taneczna, tradycyjną „Pingwin”. Obejrzymy również prezentację multimedialną z  kilkoma ciekawostkami na temat tych ptaków nielotów. W tym tygodniu dzieci poznają również egzotyczne owoce (cytrynę, pomarańczę, kiwi, banana oraz ananasa) – rozwiążą o nich zagadki, posmakują je, powąchają, ulepią je
z plasteliny, pobawią się w wiele zabaw ruchowych. Wezmą też udział w zabawie badawczej pt. „Co zrobić, żeby banan nie ściemniał?”. Podczas spotkań z językiem angielskim dzieci pobawią się w zabawę ruchową „I am a lion!”, która wprowadzi do ich słownika obcojęzycznego  angielskie nazwy zwierząt: a lion – lew, a monkey – małpa, a tiger – tygrys, a giraffe – żyrafa, an elephant – słoń, itp.  

Przez cały miesiąc nie zabraknie zabaw twórczych, plastycznych oraz ćwiczeń porannych i gimnastycznych. Postaramy się spędzać bardzo dużo czasu w ogrodzie przedszkolnym i na spacerach. To będzie bardzo ciekawy miesiąc!

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w lutym:

 • 1 lutego – Podsumowanie przedszkolnego konkursu technicznego „Mój wynalazek”
 • 1 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu
 • 2 lutego – Wesoły Uniwersytet
 • 9 lutego – Dzień Pizzy
 • 14 lutego – Walentynki
 • 17 lutego – Dzień Kota
 • 26 lutego- Dzień Dinozaura
 • Spotkania muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”

Pozdrawiamy !

Nauczycielki z grupy „Biedronki”