List do Rodziców- maj

Tematy kompleksowe:

 1. Baśnie, bajki, legendy
  projekt badawczy „Książka – mój przyjaciel”
  ( 2 tygodnie)
 2. Rodzina razem się trzyma
 3. Ja i moja rodzina
 4. Zwierzęta małe i duże

Drodzy Rodzice!

Pierwsze dwa tygodnie maja rozpoczniemy od dalszych rozważań nad poznaną jeszcze w kwietniu wartością „mądrość”. Dzieci  wysłuchają  opowiadania pt. „O książce, która nie czuła się potrzebna” M. Szeląg i na jego podstawie porozmawiają na temat mądrości ukrytych w baśniach, bajkach i legendach. Podsumowaniem tych rozważań będzie stwierdzenie, że warto czytać baśnie, legendy. Każda z nich bowiem kryje morał, który jest ponadczasową nauką dla każdego człowieka. Będziemy również  kontynuowali  projekt badawczy „Książka”. W ramach realizacji projektu, dzieci w  zabawie dydaktycznej poznają różne rodzaje książek,  np. atlas świata, leksykon zwierząt, słownik języka angielskiego.
W ramach realizacji zagadnień związanych z projektem badawczym  „Książka” dzieci będą uczestniczyły w wycieczce do biblioteki, gdzie podczas rozmowy
 z ekspertem – pracownikiem biblioteki – poznają wszystkie tajemnice związane z pracą
w tym miejscu. Nasza sala zamieni się także w prawdziwą księgarnie, a to za sprawą zorganizowanej zabawy matematycznej. Podczas niej Biedroneczki będą mogły stać się sprzedawcami i kupującymi książki. W czasie zajęć plastyczno-technicznych przedszkolaki wykonają samodzielnie piękne i kolorowe zakładki. Będziemy rozmawiali również o tym, czym jest makulatura i w ramach zabawy badawczej przygotujemy masę papierową. Podczas czwartkowych zajęć muzyczno-rytmicznych dzieci podejmą trudne rozważania na temat tego, czy przy słuchaniu czytanych opowieści, muzyka może nam pomagać czy też przeszkadzać. Sprawdzimy to tworząc swoją opowieść przy znanej melodii piosenki  pt. „Bum! Cicho, cicho, bum!”. Przez cały tydzień będziemy kontynuowali tworzenie swoich własnych książek, przygotowując ich poszczególne strony. W trakcie codziennych zajęć w przedszkolu nie zapomminamy też o zabawach z elementami języka angielskiego. Dzieci  utrwalą poznane wcześniej słownictwo i pobawią się przy piosence „If you happy…” oraz w zabawie  ruchowej  z elementem języka angielskiego pt. „Apple, pear and plum”.

Drodzy Rodzice, pielęgnujcie w Waszych dzieciach zainteresowanie książką. W dzisiejszym świecie zaawansowanej technologii tabletów, smartfonów i komputerów jest to szczególnie ważne, bo tylko książka może przenieść Wasze dziecko w świat fantazji
i rozbudzić ich wyobraźnię. Od dziś czytajcie co wieczór, bawcie się wymyślając nowe przygody dla ulubionych bohaterów i koniecznie zapiszcie Wasze pociechy do biblioteki.

Trzeci tydzień maja poświęcony będzie zagadnieniu „rodziny”. Dzieci omówią nową wartość w oparciu o ilustracje i doświadczenia własne. Wspólne rozważania ukażą dzieciom dobro, korzyści i siłę płynącą z posiadania rodziny. Podczas zajęć dydaktycznych chętne przedszkolaki będą mogły opowiedzieć o swoich rodzinach, wymienić ich członków. Podczas wspólnych dyskusji dzieci zastanowią się, czy ich czworonożni pupile są częścią rodziny czy też nie. W zrozumieniu wartości jaką jest rodzina, pomoże przedszkolakom wiersz
U. Kamińskiej „W rodzinie siła”, który ukaże wyraźnie, że każdy członek rodziny jest tak samo ważny i ma do odegrania własną niepowtarzalną rolę. Po wysłuchaniu wiersza  przedszkolaki odpowiedzą na pytanie, jakie role pełnią w rodzinie mama i tata, co robią. Następnie dzieci same wcielą się w role rodziców podczas zabawy ruchowej z elementem pantomimy pt. „Jestem mamą, jestem tatą?”. Punktem wyjścia do zajęć matematycznych
w tym tygodniu będzie wiersz A. Frączek pt. „Kwiatki” o dziewczynce, która chciała przygotować dla swojej mamy bukiet z najpiękniejszych kwiatów w całym ogrodzie…
Po wysłuchaniu wiersza dzieci wybiorą kwiaty na bukiety dla swoich mam, przeliczą je oraz rozwiążą proste zadania tekstowe. Podczas zabaw z kodowaniem przedszkolaki ułożą obrazki z figur, ćwicząc orientację na płaszczyźnie, pamięć wzrokową i logiczne myślenie. W czasie zajęć muzyczno-rytmicznych przypomnimy sobie taniec „Grozik” oraz stworzymy improwizację ruchową z chustami do utworu „Marsz turecki”. Podczas piątkowych zajęć dzieci obejrzą inscenizację M. Szeląg „Dzień naszej mamy” i porozmawiają na jej temat,
a następnie w czasie zajęć plastyczno-technicznych wykonają upominki z okazji zbliżającego się Dnia Rodziny w przedszkolu. Dzieci w tym tygodniu w czasie zabaw dydaktycznych poznają też zwierzęce rodziny, odkrywając różnice i podobieństwa między światem ludzi
a zwierząt. Poznamy angielskie nazwy dla członków rodziny: rodzina – a family, mama –
 a mum, tata – a dad, siostra – a sister,  brat – a brother. Ponieważ wiosenna pogoda sprzyja pobytowi na świeżym powietrzu, pobawimy się w różne zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym, takie jak: „Mamo, tato, odnajdź dzieci!” – zabawa w chowanego,  „Taniec kwiatów” – zabawa ruchowa.

            Drodzy Rodzice, prosimy, utrwalajcie z dzieckiem poznane w języku angielskim słownictwo i pobawcie się z nim w „zamianę ról”, Wy wcielcie się w rolę dzieci, a wasze pociechy w Wasze role… To świetna zabawa, która pokaże Wam, w jaki sposób widzą Was Wasze dzieci. Udanej zabawy!

            W poniedziałek (czwartego tygodnia maja) dzieci porozmawiają o rodzinie i roli każdego z jej członków po wysłuchaniu opowiadania M. Szeląg pt. „O pszczółce, która nie rozumiała dlaczego taka ważna jest rodzina”. W trakcie kolejnych zajęć dzieci będą rozważały temat wiersza M. Szeląg „Co się liczy naprawdę?”, zastanawiając się, dlaczego mówi się, że rodzina jest najważniejsza na świecie. Rozwiążą też zagadki o członkach rodziny (babcia, dziadek, mama, tata) oraz  opowiedzą o swoich rodzinach, przedstawiając bliższych
 i dalszych członków z imienia, tj. babcie, dziadów, wujków, kuzynów itp., ćwicząc w ten sposób budowanie zdań. Ustalenie wzajemnych powiązań w rodzinie pomoże dzieciom
 w matematycznej zabawie pt. „Układamy rodziny” polegającej na przeliczaniu członków rodziny i układaniu „nowych rodzin” z pomocą kostki matematycznej. Ponieważ w zeszłym tygodniu, rozmawiając na temat rodziny, więcej uwagi poświęcimy mamom, w tym tygodniu skupimy się na postaci taty i jego roli w tworzeniu rodziny. Punktem wyjścia będzie wiersz „Tatuś” E. Waśniowskiej i zabawa ruchowo-naśladowcza „Zajęcia taty”. Podczas całego  tygodnia rozmów o rodzinie towarzyszyć dzieciom będą różne zabawy tradycyjne, integrujące grupę, np. „Rolnik sam w dolinie”, „Ojciec Wirgiliusz”. Przedszkolaki poznają też nową piosenkę  z zabawą ruchowo-ilustracyjną pt. „Pszczółki”. Ważną częścią zajęć odbywających się w tym tygodniu będą codzienne wyjścia na świeże powietrze. Podczas jednego z pobytów w ogrodzie dzieci poobserwują owady zapylające kwiaty (pszczoły) i wspólnie ustalą zasady bezpieczeństwa podczas obserwacji, np. nie dotykanie owadów. W czasie zabaw z językiem angielskim przedszkolaki utrwalą poznane wcześniej słownictwo  i pobawią się w zabawę „Mother and father”.

            Drodzy Rodzice, nasze dwutygodniowe rozmowy o rodzinie pobudzą ciekawość dzieci, którą tylko Wy możecie zaspokoić… Opowiedzcie dzieciom, jak wyglądało Wasze dzieciństwo, przejrzycie stare albumy ze zdjęciami, wspomnijcie jak wyglądał Wasz dzień
 w przedszkolu, w jakie zabawy lubiliście się bawić, jak wyglądało przedszkole w Waszych czasach. Czy pamiętacie piosenki śpiewane z okazji święta Mamy i Taty? Wasze dzieci czekają na te opowieści…

            W ostatnim tygodniu maja porozmawiamy o zwierzętach małych i dużych. Przeniesiemy się do lasu, na safari i do zoo. Poznamy  dzikie zwierzęta (nazwę, wygląd, środowisko życia, sposób zachowania, odgłosy ) poprzez zabawy ruchowe , filmy edukacyjne, piosenki, rysowanie, rozwiązywanie zagadek, zabawy paluszkowe, ilustracje oraz ciekawe opowiadania. Dowiemy się co oznacza pojęcie „dzikiego zwierzęcia”. Poznamy  zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami. W ramach zabawy matematycznej  będziemy segregowali zwierzęta pod względem wielkości, zorganizujemy także zabawę tematyczną ZOO . W czasie czwartkowych zabaw muzyczno-ruchowych zorganizujemy „zwierzęcą gimnastykę” naśladując sposoby poruszania się wybranych przez nas zwierząt,
a także poznamy piosenkę „ Jestem silny jak lew” tworząc do  niej instrumentalizację na bum, bum rurkach. Poznamy nowy wierszyk paluszkowy „ Żółw”
i nauczymy się jego tekstu na pamięć. W ogrodzie przedszkolnym zorganizujemy zabawę tropiącą „ Po zwierzęcych śladach”, ćwicząc orientację w przestrzeni. Oczywiście, jak
 w każdym tygodniu, nie zapomnimy o działaniach plastyczno-technicznych, które tak bardzo lubimy!

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w maju:

 • 4 -12 maja – projekt badawczy „Książka – mój przyjaciel”
 • 8 maja – Teatrzyk „Warszawski Koliberek
 • 11 maja – wycieczka do pobliskiej biblioteki
 • 12 maja– Spotkanie muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”
 • 15 maja – Doświadczanie przez eksperymentowanie
 • 20 maja – Światowy Dzień Pszczół
 • 22 maja – Piknik Rodzinny
 • 22 -26 maja – Festiwal Talentów

Pozdrawiamy serdecznie 🙂 

Nauczycielki z grupy „Biedronki”