LIST DO RODZICÓW – MARZEC

Tematy kompleksowe:

 1. Mali odkrywcy
 2. Tajemnice świata
 3. Nadchodzi wiosna
 4. Wiosna tuż-tuż
 5. Święta, święta biją dzwony

Drodzy Rodzice!

W pierwszym tygodniu marca rozpoczniemy poznawanie kolejnej wartości jaką jest „dociekliwość”. W lepszym zrozumieniu znaczenia tej cechy pomoże dzieciom wiersz
J. Brzechwy pt. „Pytalski”.  Wykonamy również eksperyment pt. „Jak zmieniają się kolory?”, podczas którego zmieszamy wodę o różnych barwach i nazwiemy kolory pochodne, które powstaną podczas eksperymentu. To również tydzień, w którym dzieci będą mogły zmienić się w detektywów i rozwiązać różne zagadki. W zabawie „Kim jest zaginiony?” na podstawie kilku przedmiotów pozostawionych przez szukaną osobę będą musiały odgadnąć kim ona jest, z jakiej bajki pochodzi lub jaki zawód wykonuje. Z bliska przyjrzymy się również naszym palcom, a dokładnie liniom papilarnym za pomocą lup. Dowiemy się też, że dzięki nim policjanci i detektywi mogą wytropić przestępcę, który zostawił na przedmiotach swoje odciski palców. Następnie pobrudzimy węglem/ pastelami palce i odciśniemy je na kartce. Poznamy również zabawę ruchową „Szukamy odcisków palców”, która będzie nie tylko podsumowaniem wyżej wymienionych działań, ale i ćwiczeniem syntezy głoskowej (4latki). W kręgu „Małych odkrywców” znalazły się również tematy związane z ludzkim ciałem,
a zwłaszcza ze zmysłami. Dzieci posłuchają wiersza G. Lipińskiej pt. „Zmysły”
i porozmawiają na jego temat. W zabawie dydaktycznej „Co robią narządy zmysłów?” zastanowimy się za pomocą którego zmysłu można „zbadać” każdy z przedmiotów, np. kwiat – wzrok, węch, dotyk.  Podczas wyjścia na świeże powietrze pobawimy się w zabawę sensoryczną „Co nam mówią nasze zmysły?” – sprawdzimy działanie poszczególnych zmysłów, np. zamkniemy oczy i wysuniemy przed siebie ręce (wyczuwanie przestrzeń), zamkniemy oczy i posłuchamy dźwięków z otoczenia. Po omówieniu zmysłów przyjdzie czas na pogłębianie informacji na temat ciała. Przedszkolaki wezmą udział w zabawie dydaktyczno-badawczej pt. „Moje ciało”, podczas której zastanowią się nad odpowiedziami na następujące pytania: Co to jest skóra?, Czy skóra się rusza?, Co jest na skórze?, Co mamy pod skórą?, Gdzie mamy serce?, Co to jest puls?, Jakie  narządy znacie?. W zabawie badawczej pt. „Skąd wiemy, że żyjemy?” dzieci za pomocą baloników i lusterek pogłębią wiadomości na temat oddychania i płuc. Wykonamy także pracę plastyczną pt. „Rysuję siebie”. Podczas spotkań z językiem angielskim dzieci pobawią się w zabawę pt. „My body”
(nazywanie oraz pokazywanie części ciała): head – głowa, shoulders – ramiona, keees
– kolana, toes – palce, body – ciało. Poznamy także piosenkę pt. „Head, Shoulders, Knees
& Toes”.

Po tygodniu poznawania własnego ciała i zmysłów przyjdzie czas na nieco dalsze odkrycia, które pozwolą odsłonić niektóre tajemnice dalekiego świata, świata, który jest odległy i nieskończenie ogromny. W drugim tygodniu bowiem przedszkolaki wyruszą rakietą w kosmos! Posłuchamy opowiadania M. Szeląg pt. „O dociekliwym piesku, który pomógł przyjacielowi rozwiązać zagadkę”, które nie tylko ukaże istotę dociekliwości, ale
i wprowadzi przedszkolaki w temat kosmosu, a dokładniej Słońca i rzucanego przez niego cienia. Dzieci samodzielnie w zabawie badawczej sprawdzą i przyjrzą się „jak powstaje cień”. Podczas wyjścia do ogrodu przedszkolnego poobserwują własne cienie, cienie innych osób oraz cienie roślin. Przedszkolaki pobawią się także w zabawy integracyjne: „Złodziejaszek”, „Okradziony i detektyw” oraz zabawę sensoryczną rozwijającą zmysł węchu pt. „Węszymy”. Podczas dalszego zgłębiania informacji o wszechświecie dzieci porozmawiają o nim przy tablicy demonstracyjnej, rozwiążą „kosmiczne” zagadki, pobawią się w zabawę integracyjną z rymowanką „Słońce”, ułożą gwiazdozbiory i poznają jeden z najbardziej znanych „Wielki Wóz”. Odbędą także kosmiczną podróż, gdzie zbudowaną z krzesełek rakietą udadzą się na zwiedzanie planet i gwiazd. Podczas jednej z wielu zabaw dydaktycznych odkryją również odpowiedź na pytanie „Dlaczego nie spadamy z okrągłej Ziemi?” i poznają właściwości magnesu. Pobawimy się w różne zabawy ruchowe, m.in.: „Ufoludek w latającym talerzu”, „Czarna dziura”, „Patrzymy w nocne niebo”, „Kiedy nocą w niebo spojrzę, migające gwiazdy dojrzę”, „Gwiazdy”, „Kometa”, „Latające talerze”, „Gwiezdne pojazdy”, „Rakietą do gwiazd”. Zbudujemy (w zespołach) z klocków statki kosmiczne oraz wykonamy masażyk relaksacyjny do rymowanki pt. „Gdy noc nadchodzi”. W czwartkowym kąciku muzycznym dzieci poznają piosenkę pt. „Zielone ufoludki”, wykonają prace plastyczne zatytułowane „Mój ufoludek”. Zatańczymy „ufoludkowy” taniec, a także weźmiemy udział  w ćwiczeniach oddechowych „Ćwiczymy kosmiczne oddechy”, ćwiczeniach słuchowo-artykulacyjnych „Język ufoludków”. Podczas spotkań z językiem angielskim pobawimy się w zabawę ruchową z elementem skoku rozwijającą koordynację słuchowo-ruchową oraz koncentrację uwagi pt. „Sun and Moon” oraz zabawę ruchową wyrabiającą uważność i szybkość reakcji
pt. „Star”.

Zima niechętnie ustępuje, a w świat przyrody powoli i cichutko zaczyna wkradać się wiosna. To tej zielonej porze roku poświęcimy trzeci tydzień edukacyjnych działań
 w przedszkolu. W tematykę przedwiośnia wprowadzi nas opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Szukamy wiosny”, na podstawie którego dzieci dowiedzą się o pierwszym kwiatku zapowiadającym rychłe nadejście wiosny. O przebiśniegach przedszkolaki wysłuchają również wiersza M. Szeląg pt. „Gdy wiosna przychodzi”. Poznając historię budzących się do życia roślin śpiących podczas zimy w nasionach lub cebulkach, dzieci obejrzą teatrzyk sylwetowy  pt. „O żółtym tulipanie”. Na podstawie tego utworu  porozmawiamy o tym, czego rośliny potrzebują do wzrostu. Rozpoczniemy również przygotowania do tworzenia w naszej sali wiosennego kącika przyrody – zasiejemy w skrzyniach wybrane kwiaty i warzywa. Dodatkowo w naszej sali powstaną „gimnastyczne rabatki wiosenne”. Ułożymy ze sznurków na podłodze rabatki – mniejsze i większe prostokąty, po czym będziemy chodzili po kształtach ułożonych na podłodze bosymi stopami (stopa za stopą), przeskakiwali przez nie
 i maszerowali wokół nich z wysokim unoszeniem kolan. Z okresem przedwiośnia związane jest powiedzenie „W marcu jak w garncu”, dlatego przy okazji zabawy matematycznej „Gotujemy zupę marcową” zastanowimy się nad jego sensem. Podczas czwartkowego spotkania z muzyką wysłuchamy utworu Fryderyka Chopina  „Wiosna” op. 74 nr 2, zwracając uwagę na jego nastrój. Wykonamy improwizację ruchową, tworząc „Taniec dla wiosny”. Przedszkolaki pomyślą także nad tym, w co można się ubrać idąc na spacer
w okresie przedwiośnia oraz zaśpiewają piosenkę „Słońce świeci” na melodię „Pani Janie”. Nauczymy się nowych słówek w języku angielskim, które będą związane
 z marcową pogodą. Poznamy nową wartość – „szczerość”. Podczas słuchania wiersza
J. Brzechwy pt. „Kłamczucha” dowiemy się, że nieładnie jest kłamać. W dalszej części zajęć zastanowimy się, które postacie z bajek i baśni posłużyły się kłamstwem, aby oszukać pozytywnego bohatera i samemu zyskać upragnioną rzecz czy spełnić swoje pragnienie oraz wymienimy postacie, które zawsze były prawdomówne. Przedszkolaki pobawią się również
w zabawy pt. „Kłamczuch” oraz „Mówię prawdę czy kłamię?”.

W czwartym tygodniu marca będziemy w naszym przedszkolu uroczyście witali Panią Wiosnę. 21 marca będzie zielonym dniem, postarajmy się tego dnia przyjść do przedszkola
w zielonych ubraniach J . Udamy się również na spacer w poszukiwaniu wiosny. Podczas zajęć dydaktycznych przeniesiemy się na wieś. Wysłuchamy opowiadania M. Szeląg pt.
 „O  małej kózce kłamczuszce”, na podstawie którego dowiemy się, dlaczego szczerość jest tak ważna i jakie konsekwencje niesie za sobą nieustanne okłamywanie innych. Zgłębimy również temat zwierząt żyjących na wsi. Będziemy różnicowali  obrazki przedstawiające wieś i miasto, opisując charakterystyczne cechy obu tych miejsc. Porozmawiamy także na podstawie ilustracji o pojazdach, których używa się na wsiach oraz zorganizujemy zabawę  ruchową „Traktorem czy konno?”. Posłuchamy wiersza pt. „Co słychać na wsi”  
W. Chotomskiej, który stanie się wstępem do rozmowy o zwierzętach, a także do zabawy ortofonicznej „Rozmowa zwierząt” i zabawy ruchowej „Na wsi”. Innym wierszem, na podstawie którego przedszkolaki poznają większość zwierząt wiejskich będzie utwór
 A. Tyszki pt. „Kot Bazyli”. Dzieci rozwiążą również zagadki o zwierzętach wiejskich, zatańczą do popularnej piosenki „Kaczuszki”, ulepią ulubione zwierzątka z zagrody
z plasteliny, pobawią się w tradycyjną zabawę „Gąski, gąski do domu!” oraz zagrają
w memory „Co otrzymujemy od zwierząt?”. Trochę czasu poświęcimy również krowom słuchając wiersza L.J. Kerna pt. „Deser”, a zabawie badawczej zilustrujemy powstawanie twarogu. Podczas zajęć matematycznych przedszkolaki wezmą udział w zabawie dydaktycznej „Dwie czy cztery nogi?” i ćwiczeniach klasyfikacyjnych.

W piątym tygodniu marca rozpoczniemy przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Poznamy nową wartość – „tradycję” i porozmawiamy o niej na podstawie wiersza M. Szeląg pt. „Wielkanocny stół”, nazywając tradycyjne potrawy wielkanocne.
 Po omówieniu wiersza przedszkolaki wezmą udział w zabawie tematycznej „Szykujemy wielkanocny stół” i zabawie ruchowej „Do wielkanocnego stołu!”. Dzieci pobawią się również w zabawę integracyjną „Jajo”, zabawę ruchową „Jajeczka do święconek” oraz wezmą udział w „Lekcji ciszy i milczenia” wg Marii Montessori, ćwiczeniu wyciszającym
 i ćwiczącym koordynację wzrokowo-ruchową podczas spacerowania stopa za stopą po obwodzie elipsy. Porozmawiamy również o baziach. Zorganizujemy zabawę tematyczną „Kotki czy kot?”, zabawę integracyjną „Gdzie jest kotek?”, zabawę sensoryczną „Miłe czy niemiłe?”, zabawę ruchowej „Wędrująca gałązka”, wysłuchamy też wiersza pt. „Kolorowe bazie” J. Ficowskiego oraz wykonamy prace plastyczne „Bazie”. W naszych wielkanocnych zabawach nie będzie mogło zabraknąć pisanek. . Dzieci narysują jajo za pomocą światła latarki na dużym arkuszu papieru przyczepionym do tablicy, rozwiążą zagadkę „Jajko”, wezmą udział w zabawie ruchowej z rymowanką „Tobie barwne jajo dam”  oraz wytną kolorowe pisanki, które później posłużą jako pomoce dydaktyczne do wielu zabaw, głównie matematycznych – do zabawy klasyfikacyjnej „Segregujemy pisanki”, zabawy doskonalącej umiejętności dodawania i odejmowania „Liczymy jajeczka”, zabawy w rytmy „A co po tej pisance?”, zabawy ruchowej „Wymieńmy się pisankami”.  W ogrodzie przedszkolnym narysujemy pisanki kolorową kredą na płytach chodnikowych. Na podstawie ilustracji porozmawiamy o jajkach znoszonych przez różne ptaki, a podczas zabawy badawczej dowiedziemy się „co znajduje się pod skorupką”. Będziemy działać także motorycznie
– w zabawach ruchowych „Jajka!”, „Lisek”,  kalkowaniu kolorowanki pisanek przez kalkę
 i papier śniadaniowy oraz wykonanie pracy plastyczne „Pisanki”. Rozwiążemy  zagadki świąteczne związane z wielkanocnymi symbolami, weźmiemy udział w ćwiczeniach gimnastycznych poświęconych tematyce wielkanocnej oraz  poznamy nową piosenkę – „Śniadanko baranka”. Podczas spotkań z językiem angielskim przedszkolaki na podstawie zabawy ruchowej „Happy Easter” poznają nowe słownictwo: jajko – an egg, zając – a bunny, owca – a sheep, Wesołych Świąt! – Happy Easter!

Przez cały miesiąc nie zabraknie zabaw twórczych, plastycznych oraz ćwiczeń porannych i gimnastycznych. Postaramy się spędzać bardzo dużo czasu w ogrodzie przedszkolnym i na spacerach. To będzie bardzo ciekawy miesiąc!

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w marcu:

 • 03 – Dzień Matematyki
 • 03 – Doświadczanie przez eksperymentowanie
 • 03 – Wesoły Uniwersytet
 • 03 – warsztaty z MPO
 • 03 – Pierwszy Dzień Wiosny ( zielony dzień w przedszkolu)
 • 03 – Światowy Dzień Wody
 • 03 – Teatr „Pinokio” ( wycieczka 4-latki), zajęcia warsztatowe w przedszkolu (3-latki)

Realizowane w grupie  innowacje, projekty i programy edukacyjne:

 • Program profilaktyczno-edukacyjny w zakresie wspomagania rozwoju mowy dziecka
  w okresie przedszkolnym – K . Zielińska
 • Program edukacyjny „Książka moim przyjacielem”- B.Kostrupska
 • Ogólnopolski Program „Mamo, tato wolę wodę”
 • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Bajkowa wyprawa”
 • Ogólnopolski Program „Uczymy Dzieci Programować”
 • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Sensoryczna Zabawa Zmysły Udoskonala”
 • Innowacja pedagogiczna „Rola wartości w rozwoju dziecka”
 • Projekt „Umiem sam”- M.Satkowska, B.Kostrupska
 • Program „Raz, dwa, trzy, migasz Ty” A.Kołdziejczyk

Pozdrawiamy !

Nauczycielki z grupy „Biedronki”