LIST DO RODZICÓW – PAŹDZIERNIK

Tematy kompleksowe:

  1. Idzie jesień przez świat
  2. Jesienna przyroda
  3. Koszyk Pani Jesieni
  4. Skarby jesieni

Drodzy Rodzice!

Październik to jeden z piękniejszych  miesięcy roku , wyjątkowo kolorowy i bogaty
w jesienne dary – owoce, barwne liście, żołędzie, kasztany i grzyby. W przyrodzie na dobre zadomowiła się jesień, którą wspólnie z dziećmi postaramy się poznać
.

Pierwszy tydzień października poświęcony będzie  właśnie tej pięknej porze roku. Dzieci w zabawach dydaktycznych i piosenkach poznają cechy jesiennej pogody oraz określą zmiany zachodzące w przyrodzie. Podczas jesiennych spacerów będą zbierały liście, żołędzie, kasztany i szyszki, dzięki czemu w sali  powstanie „jesienny kącik”. Zgromadzone w nim „dary” wielokrotnie będą wykorzystywane do zabaw sensorycznych, muzycznych
i matematycznych. Punktem wyjścia do rozmowy o cechach jesieni jako pory roku, będą liczne wiersze: „Co zrobiła jesień?”, „Listek dla mamy”, „Muchomor”,  a także jesienne zagadki i masażyki. Jesiennie będzie również podczas zajęć muzycznych. Dzieci poznają  piosenkę „Toczą się kasztanki trzy”, do melodii którą zagrają na kasztanach, tworząc „kasztankową orkiestrę”. W trakcie zajęć przyrodniczych dzieci nauczą się jak rozpoznawać jesienne dary, połączą w pary owoce z drzewami, z których one pochodzą, poznają wybrane grzyby jadalne i trujące. Natomiast podczas zajęć matematycznych dzieci będą segregowały dary jesieni i je przeliczą. Podczas zabawy z kodowaniem zabierzemy dzieci na „jesienny spacer”, który uczy orientacji w przestrzeni. Poznamy również  nową wartość „pracowitość”. O jej znaczeniu porozmawiamy po wysłuchaniu wiersza „Praca wre” autorstwa Agnieszki Frączek. Na podstawie tego wiersza przedszkolaki poznają przykłady pracowitych zwierząt ze świata owadów – między innymi mrówek i pszczół. Dzieci będą mogły same „zostać mrówkami” i sprawdzić swoją szybkość w zabawach: „Wyścigi mrówek” i „Wyścigi pszczółek”. 

W ramach prowadzonych w tym tygodniu zajęć językowych dzieci poznają następujące angielskie słowa i wyrażenia: red leaf (czerwony liść), yellow leaf (żółty liść), green leaf (zielony liść), leaves (liście). Podczas zabawy badawczej dowiedzą się „Dlaczego nie wszystkie drzewa tracą liście na zimę?”, a w zabawie sensorycznej będą mogły przejść po dywanach zrobionych z jesiennych darów (szyszek, kasztanów, żołędzi).

            W drugim tygodniu października porozmawiamy o przygotowaniu zwierząt do zimy. Dzięki licznym  utworom literackim dzieci dowiedzą się np. gdzie swoje mieszkanie ma jeż
i po co nosi kolce na grzbiecie, gdzie swoje zapasy gromadzi wiewiórka i dokąd lecą jesienią bociany… W ramach prowadzonych codziennie zajęć dydaktycznych dzieci utrwalą zdobyte wiadomości o zwierzętach, rozwiążą zagadki, a podczas zabaw matematycznych przeliczą
i  posegregują ich zapasy w papierowych dziuplach. Podczas zajęć muzyczno-ruchowych dzieci pobawią się przy piosence pt. „Dwa malutkie jeże”, rozwijając poczucie rytmu i pamięć muzyczną.  W ramach prowadzonych w tym tygodniu zajęć językowych dzieci poznają następujące, nowe angielskie słowa: one, two, three (jeden, dwa, trzy) Nie zabraknie też zabaw integracyjnych, relaksacyjnych, które budują dobrą atmosferę w grupie, wprowadzają dzieci w nastrój radosnej zabawy, uczą szacunku do drugiego człowieka i pokazują, że każdy jest tak samo ważny.

            Jesień to czas intensywnych zmian w przyrodzie: drzewa zrzucają liście, zwierzęta przygotowują się do zimy, gromadząc zapasy i szukając spokojnego miejsca na zimową drzemkę. Dla ludzi jesień jest równie pracowitym czasem, a obfitość warzyw i owoców zachęca do kulinarnych działań. Dlatego w trzecim tygodniu października omówimy treści związane z „jesienią w sadzie”. Dzieci poznają popularne polskie jesienne owoce, nazwy drzew owocowych: jabłoń, grusza, śliwa, a także różne przetwory, które z tych owoców można przygotować. W tym tygodniu każdy ciekawy przedszkolak będzie mógł sam sprawdzić, jak smakują owce i co się kryje w ich środku. Mali kucharze przygotują  pyszne „owocowe szaszłyki”. W tym tygodniu dzieci poznają „uprzejmość” – nową  wartość, o której porozmawiają po wysłuchaniu opowiadania pt. „Nowi koledzy” G. Lipińskiej. Dzieci zastanowią się, czy łatwo jest być uprzejmym w codziennych sytuacjach. Wezmą również udział w zabawie dydaktycznej „Dobre zachowania” i przypomną sobie zabawę taneczną pt. „Nie chcę cię znać”. Poczucie przynależności do grupy, akceptacji i dobrej atmosfery wprowadzą liczne wesołe masażyki, a w czasie zabaw muzycznych Biedronki wezmą udział
w inscenizacji do piosenki „Jesienna wyliczanka”. Będziemy również działać matematycznie: spróbujemy zagrać w jesienną grę planszową, ułożymy owocowe rytmy. W ramach prowadzonych w tym tygodniu zabaw językowych dzieci poznają następujące, nowe angielskie słowa: an apple (jabłko), a pear (gruszka), a plum (śliwka).

W ostatnim tygodniu października dzieci poprzez liczne wiersze, masażyki, zabawy paluszkowe i rymowanki: „Warzywa z grządki”, „Idzie Felek”, „W ogrodzie”, „Ogrodniczki”, „Warzywa babci”, „Pietruszka”, poznają różne rodzaje warzyw oraz czynności jesienne wykonywane w ogrodzie związane z pracą ogrodnika. Przedszkolaki zastanawią się również, w jaki sposób rosną warzywa, które części pietruszki, marchewki, buraka czy ziemniaka się zjada i gdzie one rosną – nad ziemią czy w ziemi. Wspólnie wykonamy eksperyment „Co kryje w sobie ziemniak?”, którego celem będzie pokazanie, co wchodzi w skład tego warzywa – woda i mąka ziemniaczana. Ziemniaki posłużą nam także jako niekonwencjonalne stemple. W ramach działań muzycznych i sensorycznych dzieci zdobędą informacje o ogórku na podstawie piosenki pt. „Kiszone ogóreczki”. Odkryjemy również tajemnicę grzechotek
 i ukrytych w nich dźwięków. Sami stworzymy te instrumenty z ziaren warzyw i pojemników. Dzieci posłuchają także opowiadania  autorstwa M. Szeląg i utrwalą wiadomości na temat uprzejmych i życzliwych zachowań. Zastanowią się również nad tym, czy bycie życzliwym się opłaca i jakie konsekwencje niesie ze sobą bycie niemiłym i opryskliwym.

Przez cały miesiąc nie zabraknie również spacerów na świeżym powietrzu i zabaw swobodnych, obserwacyjnych, ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Wykonamy również wiele przepięknych prac plastycznych: płaskich i przestrzennych, którymi na pewno się pochwalimy. W każdym tygodniu będziemy brali udział w ćwiczeniach porannych
i gimnastycznych.

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w październiku:

  • 5 października – spotkanie z pszczelarzem
  • 7 października – Światowy Dzień Uśmiechu
  • 11 października – Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka
  • 15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk
  • 18 października – spotkanie z alpakami

Pozdrawiamy serdecznie

Nauczycielki z grupy „Biedronki”