List do Rodziców - styczeń

LIST DO RODZICÓW – STYCZEŃ

 Tematy kompleksowe:

 Płynie czas

 1. Młodsi i starsi
 2. Sport to zdrowie
 3. Dbam o zdrowie

 

Drodzy Rodzice!

Zaczął się kolejny rok… Początek stycznia to zwykle okres, w którym skupiamy się na upływie czasu. Upływowi czasu towarzyszą zawsze zmiany: w naszym wyglądzie, charakterze, otaczającym nas świecie. Te zmiany dostrzegają również dzieci i bezpośrednio ich doświadczają, tak jak w piosence zespołu Fasolki pt. „A ja rosnę i rosnę…”. Wasze pociechy wciąż rosną i nie mogą się doczekać, kiedy przestaną być „małe”, a staną się „duże”. Świetnym punktem wyjścia do rozpoczęcia rozmów na temat „rośnięcia” będzie wiersz pt. „Niski – wysoki” I. Suchorzewskiej. Porozmawiamy na temat jego treści
i zastanowimy się dla kogo dzieci są wysokie, a dla kogo niskie. Nauczymy się też refrenu piosenki pt. „A ja rosnę i rosnę…” oraz ułożymy do niej akompaniament na nietypowych instrumentach. W czasie spaceru po okolicy przedszkola dzieci określą wysokości różnych przedmiotów w stosunku do siebie.  W tym tygodniu, podczas codziennych zajęć, przedszkolaki poznają również zjawiska rytmiczne występujące w przyrodzie: noc i dzień oraz wzajemne przechodzenie pór roku. Poznanie tych zjawisk ułatwią dzieciom liczne utwory literackie, np.  wiersz pt. „Dzień Franka” M. Szeląg ilustrowany sylwetami, pokazujący poszczególne pory dnia oraz charakterystyczne czynności wykonywane przez ludzi podczas ich trwania, a także wiersz pt. „Noc” J. Jabłońskiego mówiący o  cechach charakterystycznych  dla nocy. Dla lepszego zrozumienia przemienności dnia i nocy dzieci wykonają pracę plastyczną  „Dzień i noc” z wykorzystaniem farb
 i plasteliny. Wezmą również udział w zabawie matematycznej, dzięki której utrwalą rytmiczność i następstwo występowania po sobie dnia i nocy. Podczas zabaw z językiem angielskim dzieci wezmą udział w zabawie ruchowej pt. „Sun and Moon” oraz utrwalą poznanie wcześniej słownictwo. Omawiając przemienność pór roku, dzieci wysłuchają wiersza M. Szeląg pt. „Pory roku” i zdobędą wiadomości na temat cech je charakteryzujących oraz przypiszą każdej z nich określony kolor.

W drugim tygodniu stycznia porozmawiamy o relacjach między ludźmi młodymi (dziećmi) a starszymi. Jeżeli mówimy o ludziach starszych, naszych babciach i dziadkach, nie możemy zapomnieć o szacunku, który powinniśmy im okazywać. O tym, czym jest szacunek, dzieci dowiedzą się, słuchając opowiadania pt. „O  księżniczce, która nie szanowała starszych ludzi” M. Szeląg. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci będą mogły porozmawiać o swoich dziadkach i babciach, opowiedzieć wszystkim, co lubią z nimi robić. W czasie kolejnych zajęć przedszkolaki zastanowią się, co się zmieniło od czasu dzieciństwa ich dziadków. Czy kiedyś były telefony komórkowe i komputery? W jakie zabawy bawili się ich dziadkowie?
Co lubili robić i jak wyglądało kiedyś przedszkole? Będzie to również czas wytężonej pracy artystycznej –  przedszkolaki przygotują upominki oraz rozpoczną przygotowania do występu – niespodzianki dla swoich Dziadków . Podczas zajęć matematycznych dzieci rozwiążą proste zadanie tekstowe „Kwiaty dla babci, serca dla dziadka”, ułożą rytmy z kolorowych serc, utworzą zbiory oraz utrwalą pojęcie „para”, grupując elementy po dwa w pętlach. Na jednym
z zajęć przedszkolaki wykonają również eksperyment pt. „Kolorowy kwiatek dla babci
 i dziadka” z barwieniem goździka, który ma maluchom pokazać, dlaczego kwiaty w wazonie nie więdną tak szybko. Dzieci pobawią się także w tradycyjne zabawy z młodości „babć”
i „dziadków” takie jak: „Ojciec Wirgiliusz”, „Siała baba mak”, „Mam chusteczkę”, „Stoi różyczka
w czerwonym wieńcu”.

W kolejnym tygodniu w przedszkolu poruszymy temat „Sport  to zdrowie!”. Dzieci zastanowią się nad konsekwencjami niewłaściwego ubierania się podczas zimy na podstawie wiersza pt. „Antek i zima” M. Szeląg. Tym samym poznają ogromne znaczenie wartości zdrowia. Zdobyte wiadomości podsumuje zabawa dydaktyczna „Szafa zimowa i szafa letnia” oraz zabawa ruchowo-naśladowcza „Ubieramy się na zimowy spacer”. Podczas zajęć dydaktycznych przedszkolaki wysłuchają wiersza M. Szeląg pt. „Idzie zima krok za krokiem” i porozmawiają przy ilustracjach na temat ulubionych zimowych zabaw. Rozwiążą również różne zimowe zagadki, a w opowieści ruchowej „ulepią bałwanka” w sali. Podczas zajęć matematycznych dzieci wykorzystają kule śniegowe (z papieru) do układania zbiorów, przeliczania ich elementów, a także ćwiczeń orientacji w schemacie ciała i przestrzeni
w zabawie „Połóż kulę…”. Podczas zajęć muzyczno-rytmiczno-ruchowych, przedszkolaki poznają i pobawią się przy piosence pt. „Zabawy na śniegu”, której treść nawiązuje do sposobów aktywnego spędzania czasu wolnego na śniegu. Dzieci obejrzą również teatrzyk sylwet do wiersza pt. „Bałwan i kruk” M. Szeląg oraz wezmą udział w zabawie w kole
z rymowanką „Bałwan” M. Barańskiej. Ważnym dopełnieniem omawianych treści będą również codzienne aktywności w ogrodzie przedszkolnym. W czasie zabaw z językiem angielskim dzieci utrwalą poznane wcześniej słownictwo  i pobawią się w zabawę „Frozen – zamrożony”.

W ostatnim tygodniu stycznia dzieci zastanowią się, co to znaczy „dbać o zdrowie”. Rozważania przedszkolaków rozpoczniemy od analizy opowiadania M. Szeląg pt. „O źrebaku, który nie doceniał posiadanego zdrowia”. Sympatyczny konik Ferdek pomoże dzieciom zrozumieć,  jak wielkim skarbem jest zdrowie. W kolejnych dniach pobytu
w przedszkolu dzieci poznają sposoby dbania o zdrowie (Co jeść, by być zdrowym? Jak się ubierać, by być zdrowym? Jak dbać o higienę osobistą? Co robić, gdy już zachorujemy?) oraz ludzi, którzy nam w tym pomagają (lekarz, pielęgniarka, stomatolog). W sali powstanie również kącik apteczny. W lepszym zrozumieniu treści związanych z tematyką dbania
o zdrowie pomogą przedszkolakom wiersze „W aptece” i „Czystość”  oraz rymowanka „Czyścioszki”. W czasie czwartkowych zajęć muzyczno-rytmiczno-ruchowych dzieci poznają różne rodzaje tańca i korzyści jakie płyną z tańczenia. Taniec  to także ruch, a ruch jest podstawą piramidy zdrowia, którą przedszkolaki poznają, a nawet zrobią same.
 W przedszkolu dzieci poznają kroki do tańca „Polka kłanianka” i na pewno chętnie Was go nauczą w domu… Oprócz „kącika aptecznego” w tym tygodniu w przedszkolu powstanie również „kącik lekarski”, w którym dzieci będą mogły wcielić się w role współczujących lekarzy lub cierpiących pacjentów. Uzupełnieniem wiedzy dzieci na temat sposobów dbania
 o zdrowie będzie  eksperyment „Niezdrowa hodowla”, czyli eksperyment dotyczący tego, co się dzieje z jedzeniem, gdy jest stare i dlaczego go nie można wówczas jeść.

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w styczniu:

 • 9 stycznia – Doświadczanie przez eksperymentowanie
 • 9 stycznia – I etap Rodzinnego Konkursu Kolęd
 • 27 stycznia – Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
 • 30 stycznia – Bal karnawałowy
 • Spotkania muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”

Dodatkowe programy i projekty realizowane w grupie:

 • Ogólnopolski projekt „Sensoryczna Zabawa Zmysły Udoskonala”
 • Ogólnopolski projekt „Bajkowa wyprawa”
 • Ogólnopolski program „Mamo, tato wolę wodę”
 • Ogólnopolski program „Uczymy dzieci programować”
 • Program „Książka moim przyjacielem” B. Kostrupska
 • Program „Umiem sam” M. Satkowska, B. Kostrupska
 • Program „Raz, dwa, trzy, migasz Ty” A.Kołodziejczyk

 

Pozdrawiamy serdecznie 😉

Nauczycielki z grupy „Biedronki”