List do Rodziców - styczeń

LIST DO RODZICÓW, STYCZEŃ GRUPA V                                               

Tematy tygodnia:

 1. Nadchodzi nowy rok
 2. Sporty zimowe
 3. Dzień Babci i Dzień Dziadka
 4. Karnawał

Drodzy Rodzice,

w pierwszym tygodniu porozmawiamy o tym, jak witamy Nowy Rok. Przeanalizujemy rytmiczność dnia i nocy. Poznamy literę l, L, jak lampa. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę l na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L. Poznamy liczbę 7, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 7. Odpowiemy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Powtórzymy nazwy dni tygodnia, których też jest siedem i które też powtarzają się rytmicznie. Zapoznamy się z kalendarzem na cały rok i postaramy się zapamiętać nazwy miesięcy. Wiemy już, że miesiące tworzą cztery pory roku i znamy ich nazwy.

W drugim tygodniu pobawimy się w zimową olimpiadę. Porozmawiamy o różnych zimowych dyscyplinach sportowych i o sportowym zachowaniu. Dowiemy się, co to znaczy fair play. Poznamy literę u, U, jak ulica. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę u na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy się, jak pisze się nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U. Poznamy liczbę 8, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 8. Odpowiemy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element. Wykonamy eksperyment z lodem. Przypomnimy sobie, jak być bezpiecznym na stoku. Poznamy historię olimpijskiej flagi i znaczenie kół, które są na niej umieszczone.

W kolejnym tygodniu przygotujemy się do Dni Babci i Dziadka. Nauczymy się piosenek, wierszy, przygotujemy podarunki. Namalujemy portrety naszych dziadków. Zaprosimy dziadków do wspólnej zabawy i razem będziemy celebrować ich święto. Poznamy literę s, S, jak serce. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę s na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy się, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S. Poznamy liczbę 9, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 9. Odpowiemy na pytania: ile jest elementów, oraz który z kolei jest wskazany element.

W ostatnim tygodniu dowiemy się o karnawale. Jest on różnie obchodzony na świecie. Obejrzymy ilustracje z największego karnawału świata i z Wenecji. Wykonamy kotyliony. Przygotujemy się do balu i będziemy się świetnie bawić. Poznamy literę b, B, jak balon. Nauczymy się wysłuchiwać głoskę b na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Dowiemy się, jak się pisze nową literę – małą i wielką. Odczytamy wyrazy z poznanych liter: O, A, I, E, M, T, D, Y, K, R, L, U, S, B. Poznamy liczbę 0, a także jej zapis graficzny, czyli cyfrę 0.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

 • Zabawy w odgadywanie dni tygodnia (np. Jeśli dziś jest wtorek, to jaki dzień będzie jutro?)
 • Zaznaczenie w domowym kalendarzu ważnych wydarzeń – urodzin, imienin, świąt itd.
 • Zabawy w wyszukiwanie w najbliższym otoczeniu przedmiotów, których nazwy zaczynają się lub kończą głoską: l, u, s, b
 • Czytanie książek – opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek.
 • Wspólne poszukiwania fotografii i informacji o polskich sportowcach, którzy startowali (startują) na zimowej olimpiadzie.
 • Wyprawa na sanki, narty lub łyżwy.
 • Rozmowy o przodkach: jacy byli pradziadkowie, dziadkowie; jak mieli na imię, jakie nazwiska panieńskie miały panie w naszej rodzinie.
 • Oglądanie albumów ze zdjęciami przodków.
 • Odwiedziny u dziadków, zaproszenie na uroczystość do przedszkola.
 • Rozmowa o różnych balach karnawałowych.
 • Wspólne wykonanie elementów stroju karnawałowego.
 • Oglądanie starych fotografii rodziców – jak wyglądali na balach karnawałowych.