LIST DO RODZICÓW – WRZESIEŃ

Tematy kompleksowe:

  1. W przedszkolu
  2. Nasze przedszkole
  3. Jestem bezpieczny
  4. Pomocna dłoń

Drodzy Rodzice!

Rozpoczynamy wspólnie nowy rok szkolny ! Dla niektórych Biedroneczek to powrót do przedszkola po wakacyjnej przerwie, który bardzo często wzbudza wśród dzieci wiele różnorodnych emocji. Dziecko może przeżywać ekscytację, radość, zadowolenie z powrotu do grupy przedszkolnej, swojego nauczyciela, rówieśników. Może też być pełne obawy czy lęku,
co może być związane ze zmianą dotychczasowego trybu życia – w czasie wakacji dziecko miało więcej czasu na zabawę, nie musiało wstawać codziennie rano, więcej chwil spędzało
z rodzicami, dziadkami czy innymi bliskimi, nie musiało walczyć o Państwa uwagę
i zainteresowanie. W grupie „Biedronek” witamy również nowe dzieci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem. To dla nich bardzo ważny czas, pełen nowych przeżyć i wielu emocji. To czas poznawania swoich nowych kolegów i koleżanek, swoich pań, swojej sali i zabawek w niej zgromadzonych.

Adaptacja to proces, który nie zawsze przychodzi szybko
i łatwo.  Na początku często pojawiają się smutek i łzy . Są to emocje, którymi  dzieci reagują
na zmiany w swoim życiu. Jedne dzieci przeżywają silne emocje od pierwszych chwil pobytu
w przedszkolu, inne doświadczą ich w późniejszym okresie. W przypadku pojawienia się
u Waszego dziecka takich stanów ważne jest, abyście z nim porozmawiali, spokojnie wytłumaczyli, wspierali emocjonalnie, pokazywali, że jest ważny, chwalili za chętne poranne wstawanie do przedszkola. Ważne jest też, abyście  nigdy w obecności dziecka nie narzekali na przedszkole, jego personel czy rówieśników z grupy, bowiem dziecko może przejąć Państwa negatywne emocje i nie będzie czuło się bezpieczne, a tym bardziej samo będzie zniechęcone do pójścia do przedszkola. Pamiętajcie też, że jesteście wzorem i autorytetem dla swojej pociechy. Jeśli obiecaliście swojemu przedszkolakowi, że przyjdziecie po obiedzie, to po obiedzie musicie przyjść. Niedotrzymanie słowa z Waszej strony skutkuje brakiem zaufania, pewności u dziecka, następnie brakiem poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, a co za tym idzie każdorazowym stresem, wybuchem paniki i histerią przed wejściem do sali. Codzienne przychodzenie dziecka do przedszkola, nieokłamywanie go oraz nieuleganie jego buntom pozwoli na stopniową adaptację przedszkolaka. Dziecko będzie spokojne
 i pewne, bo będzie wiedziało, że każdy dzień ma swój określony rytm, każdego dnia taki sam.

W pierwszych dwóch tygodniach września, aby ułatwić dzieciom przedszkolną adaptację, pobawimy się w znane i lubiane zabawy integracyjne z tańcem, śpiewem
i pokazywaniem. Przedszkolaki wezmą również udział w  zabawach kołowych, pląsach
i zabawach muzyczno-ruchowych. Dzięki nim dzieci wyzwolą pozytywne emocje, staną się bardziej ze sobą zżyte, lepiej poznają siebie, panie i swoich rówieśników. Porozmawiamy również o „Kodeksie grupy” czyli zbiorze zasad grupowych, który pozwoli dzieciom poczuć się bezpiecznie w sali przedszkolnej i we wzajemnych kontaktach. Kodeks sprzyja nie tylko porządkowi w otoczeniu, ale dba również o higienę i stabilizację społeczno-emocjonalną dziecka, rozwija jego szkielet moralny, pozwala wyznaczyć granice. Wysłuchamy opowiadania  „O małym jeżu, który nie opuścił przyjaciela w potrzebie” i dowiemy się,
że prawdziwy przyjaciel jest wart więcej niż worek złotych monet. Poznamy nazwy zawodów wykonywanych przez personel przedszkola, zwiedzimy nasze przedszkole i poznamy jego pomieszczenia dowiadując się, co w nich można robić. Posłuchamy wierszyka pt. „Bo
w przedszkolu…”. Na zajęciach muzycznych pobawimy się do piosenki pt. „Skaczemy”.  Będziemy również ćwiczyć poczucie rytmu i koordynację wzrokowo- ruchową w czasie zabaw przy piosenkach „Piłka Oli” i „Ślimak” .

W trzecim tygodniu zajmiemy się tematyką związaną z bezpieczeństwem na drodze. Poznamy przeznaczenie „pasów – zebry”, wybranych znaków drogowych oraz świateł sygnalizacyjnych. Zapoznamy się również z wyglądem pojazdów specjalnych (karetka, radiowóz, wóz strażacki). Na zajęciach muzycznych w przedszkolu Wasza pociecha pozna piosenkę „Jadąc samochodem” i pobawi się przy niej z innymi dziećmi,  ucząc się rozróżniać tempo melodii: wolno, szybko. W tym tygodniu porozmawiamy również na temat roli sygnalizatora świetlnego na podstawie wiersza „Sygnalizator”, a podczas zajęć badawczych poznamy eksperyment z barwieniem wody i sprawdzimy, jak szybko bibuła może zmienić kolor wody. Wysłuchamy wiersza „Stefek Burczymucha” M. Konopnickiej i poznamy nową wartość – odwagę. Zastanowimy się czy łatwo jest być dzielnym
i odważnym. Wrzesień jest miesiącem poświęconym integracji grupy przedszkolnej, dlatego też dużo czasu poświęcimy na różne zabawy (tradycyjne i zaczerpnięte z pedagogiki zabawy), które sprzyjają budowaniu pozytywnych więzi w grupie oraz pozwalają przełamywać dziecięce lęki i niepewność związaną z rozstaniem z rodzicami, np.: „Uciekaj myszko”, „Go – Stop”, „Kółko graniaste” i wiele innych. Korzystając z  pięknej aury, postaramy się w czasie dziennego pobytu Waszego dziecka w przedszkolu spędzać jak najwięcej czasu w ogrodzie przedszkolnym, organizując w nim różne zabawy ruchowe i tematyczne.

W czwartym tygodniu września, w  ramach prowadzonych codziennie zajęć dydaktycznych,  dzieci będą rozwiązywały zagadki o „ważnych zawodach”: strażak, lekarz, policjant oraz poznają tajniki pracy w nich m.in. na podstawie wiersza „Pożar”
W. Broniewskiego. W sali powstaną też kąciki tematyczne związane z wyżej wymienionymi zawodami, w których przedszkolaki codziennie będą mogły spędzać wiele czasu, wcielając się w wymarzoną rolę strażaka, policjanta czy lekarza. Ważną częścią zajęć związanych
z bezpieczeństwem będzie zapoznanie dzieci z rolą numeru alarmowego „112” – dzieci będą mogły poznać i utrwalić jego wygląd, a także podczas wielu zabaw przećwiczyć, jak się go używa w sytuacji zagrożenia życia. Podczas zajęć muzyczno-ruchowych dzieci pobawią się przy piosence „Jadąc samochodem” oraz rozpoznają dźwięki wydawane przez różne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym np.: tramwaj, dzwonek roweru, samochodowy klakson.

            Przez cały miesiąc wykonamy również wiele ciekawych prac plastycznych, dzięki którym będziemy rozwijali motorykę małą. A już w październiku w naszym przedszkolu
 i  w naszej sali zagości jesień !  

Ważniejsze wydarzenia z życia grupy we wrześniu:

  • 15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki
  • 20 września – Dzień Przedszkolaka
  • 23 września – Pierwszy Dzień Jesieni
  • 28 września – Dzień Jabłka

Pozdrawiamy serdecznie J

Nauczycielki z grupy „Biedronki”