List do Rodziców - wrzesień

LIST DO RODZICÓW – WRZESIEŃ

Tematy kompleksowe:

⦁ Poznajmy się!
⦁ W naszym przedszkolu
⦁ Jesteśmy podobni, jesteśmy różni
⦁ Bezpieczni na drodze

Drodzy Rodzice!

Serdecznie witamy w przedszkolu zarówno Was, jak i nasze przedszkolaki!
Początek nowego roku szkolnego to czas, w którym dzieci albo wracają do przedszkola po wakacyjnej przerwie, albo dopiero zaczynają swoją przedszkolną przygodę. To dobry moment, aby zintegrować dzieci, pokazać im, że będą tworzyły wyjątkową grupę „Biedronki”, i budować w nich poczucie przynależności do niej. Służyć temu będą liczne zabawy integracyjne – codzienne poranne powitanki i zabawy ze śpiewem w kole, różnorodne zabawy z pacynkami i z piłkami np. „Poznaj moje imię”, „Jak miło poznać Cię”, „Podaj piłeczkę” czy zabawy dramowe np. „Jak się przywitać”, „Dzień dobry czy cześć”.
W pierwszym tygodniu września postaramy się zapamiętać imiona kolegów
i koleżanek. Czasem może być trudno, zwłaszcza gdy imię Zosia czy Kuba nosi kilkoro dzieci. Zapamiętywanie będziemy ćwiczyli na różne sposoby, a jak wiadomo praktyka czyni mistrza, więc z pewnością niedługo zauważymy owoce naszych starań. Będziemy ćwiczyli także „powitanki” – mówienie „dzień dobry”/ „do widzenia” paniom lub „cześć” kolegom
i koleżankom. A gdy komuś zabraknie śmiałości, zachęcimy do uśmiechu lub pomachania na powitanie/pożegnanie. Dowiemy się również, że znaczki w szatni/ na półeczkach/ na krzesełkach pełnią ważną funkcję – wyznaczają nasze indywidualne miejsca. Utrwalajmy tę wiedzę słuchając wiersza D. Gellner „Kolorowe znaczki” oraz w zabawie dydaktycznej „ Tak jak znaczki” , gdyż właśnie znana, osobista i nienaruszalna przestrzeń daje nam – dzieciom – poczucie bezpieczeństwa. Pierwszy tydzień w przedszkolu to także odpowiedni czas, aby ustalić obowiązujące w grupie zasady – zarówno te organizacyjne, dotyczące bezpieczeństwa i porządku w przedszkolu, jak i te regulujące grupowe życie społeczne. Poznamy więc zasady zachowania w łazience, w sali, w szatni, na placu zabaw. Zapoznamy się z rozmieszczeniem zabawek i kącików tematycznych w naszej sali, będziemy wdrażali się w przedszkolny rytm dnia. Weźmiemy udział w zabawach dydaktycznych i matematycznych: „Połóż na miejsce”
i „Kolorowe klocki”. Stworzymy grupowy kodeks zasad, ucząc się respektowania ogólnie przyjętych norm życia społecznego. Nasze zasady będą obowiązywały zarówno podczas zajęć, jak i zabaw swobodnych, kiedy to spontanicznie podejmujemy aktywności zgodne
z zainteresowaniami, nawiązujemy kontakty, współdziałamy ze sobą podczas różnego rodzaju zabaw tematycznych, konstrukcyjnych czy gier zespołowych. Na pewno będziemy utrwalać znajomość tych zasad, aby nasze przedszkolne życie toczyło się sprawnie oraz
w atmosferze sympatii i szacunku do siebie. W tym tygodniu będziemy rozwijali także sprawność ruchową podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych(m.in. przy muzyce) z użyciem piłek, maskotek i klocków. Nauczymy się wskazywać części ciała i podawać ich nazwy, śpiewając
o tym wesołą piosenkę z pokazywaniem pt. „Jeżeli ci wesoło”. Poznane w tym tygodniu treści utrwalimy ćwicząc utwór „Przedszkole, przedszkole”. Nie zabraknie również zabaw plastycznych i radosnych podskoków na placu zabaw.
W drugim tygodniu zajęć skupimy się na osobach, miejscach i rzeczach, które będą nam towarzyszyć w czasie przedszkolnej przygody. Wysłuchamy opowiadania
pt. „Przedszkolne zakamarki”. Odwiedzimy sekretariat, gabinet dyrektora, przedszkolną bibliotekę, salę sensoryczną i widowiskową, kuchnię oraz pospacerujemy po korytarzach. Spotkamy w tych miejscach wiele osób. Z każdą z nich przywitamy się słowami „dzień dobry”, a na pożegnanie powiemy „do widzenia”. Pracownicy przedszkola opowiedzą nam, jak się nazywają i czym się zajmują. Nie zapomnimy podziękować im za to. W czasie zabaw
z losowaniem obrazka i składaniem go z kilku części, utrwalimy znajomość nazw zabawek
i przedmiotów używanych w kuchni i szatni. Poza tym pobawimy się w rozwiązywanie zagadek: słownych, dotykowych, wzrokowych i słuchowych. Weźmiemy udział w zabawie „ciepło-zimno”, w której nasze pluszaki zostaną ukryte  w różnych częściach sali. Na ich odnalezienie zareagujemy głośnymi brawami. Ponadto będziemy uczyli się prawidłowo myć ręce. Przeprowadzimy również doświadczenia badawcze z użyciem wody: „Dlaczego mydło nas myje?” oraz „Co pływa, co tonie”. W czasie całego tygodnia nie zabraknie nam doznań muzycznych i sensorycznych: zagramy na bębenku i tamburynie, zatańczymy w rytm muzyki klasycznej – utwór „Bulla fulminante” ze zbioru „Carmina burana”, poszukamy skarbów
w ryżu/ mące/ piasku i będziemy malować palcami. Poznamy również nowe wierszyki paluszkowe, aby nasze paluszki były bardzo sprawne. Mamy nadzieję, że nie zawiedzie nas nasza pamięć, gdy w zabawie dydaktycznej będziemy starali się zapamiętać kolejność obrazków, aby później wskazać położenie wybranego z nich. W dalszym ciągu będziemy utrwalali: imiona kolegów i koleżanek oraz pań z naszej grupy, przedszkolne zasady. Codziennie będziemy brali udział w różnorodnych zabawach ruchowych: orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elem. naśladowania, wspólnych zabawach integracyjnych w kole, zabawach na świeżym powietrzu. Czasem może nie będzie łatwo, ale nasza „biedronkowa drużyna” wspólnymi siłami na pewno da radę!!!
Trzeci tydzień września upłynie nam na przyzwyczajaniu się do siebie, budowaniu pozytywnych relacji i dalszym poznawaniu się. Bardzo ważne jest dla nas to, aby każdy
z nas czuł się w grupie dobrze, przychodził do przedszkola chętnie i spotykał tu przyjaźnie nastawione osoby. Przecież będziemy spędzać tu wspólnie czas każdego dnia. Codzienne wspólne powitanki będą wprawiały nas w radosny nastrój. Słuchając opowiadania
M. Krzemińskiej „Nowi przyjaciele”, którego bohaterowie są szybcy lub powolni, mówią wyraźnie lub niewyraźnie, uświadomimy sobie, że choć w grupie jesteśmy różni, mamy też cechy wspólne, np. lubimy się bawić tymi samymi zabawkami, mamy podobny kolor oczu albo kochamy misie! W czasie zabaw poszukamy wspólnych dla nas elementów wyglądu zewnętrznego – np. takie same sweterki czy podobny kolor włosów. Dzięki przygodom żółtej kredki, które opisała A. Galica, będziemy opanowywali/utrwalali znajomość kolorów
i dowiemy się , że każda kredka w pudełku jest tak samo ważna. To tak jak my: każdy inny, ale wszyscy równie ważni! Zajęcia matematyczne poświęcimy pojęciom: wysoko– nisko, wysoki– niski. Ich znajomość ułatwi nam rozmowy– możemy np. zapomnieć nazwę zabawki, ale będziemy wiedzieli, że odkładamy ją nisko na półce. Podczas zajęć muzycznych posłuchamy piosenki „Każdy lubi coś innego”, której refren brzmi: My, dziewczyny! My, chłopaki! My jesteśmy przedszkolaki. Każdy lubi coś innego! Mam szacunek dla każdego! I my również nauczymy się okazywać sobie szacunek – mówić „proszę” i „dziękuję”, np. podając sobie kredkę w czasie rysowania. W czasie zabawy badawczej „Razem mamy więcej” sprawdzimy, czy jedno dziecko ma w kubeczku dużo piasku. A może będzie go więcej, gdy każdy z nas wsypie piasek do wspólnego naczynia? Będzie również wiele zabaw ruchowych
z elementem naśladowania oraz wskazywania i nazywania części ciała. Do niektórych z tych zabaw wykorzystamy lusterka.
W ostatnim tygodniu tego miesiąca porozmawiamy o bezpieczeństwie. Zorganizujemy w naszej sali zabawę, w której będziemy ćwiczyli prawidłowe (miarowym krokiem) przechodzenie przez jezdnię, nasze właściwe reakcje na sygnały odczytywane
z sygnalizatora. Postaramy się wybrać na spacer wokół przedszkola, aby móc poobserwować poruszające się po ulicy samochody, potrenować bezpieczne przechodzenie przez jezdnię oraz poznać wybrane znaki drogowe. Po wysłuchaniu wiersza D. Gellnerowej pt. „Światła sygnalizatora” dowiemy się, czym jest sygnalizator, jakie kolory świateł możemy na nim zobaczyć i o czym nas one informują. Zastanowimy się również, czy zebra to tylko zwierzę? W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga nam wszystkim spostrzegawczość, którą w tym tygodniu będziemy rozwijali podczas zabaw: „Co zniknęło?” i „Znajdź taki sam znak”, a także opisując ilustracje. Weźmiemy udział w zabawie badawczej, która pomoże nam zrozumieć dlaczego, tak ważne jest noszenie odblasków ( zwłaszcza nocą). W ramach rozwijania naszych zdolności matematycznych będziemy tworzyli pary i zbiory, przeliczali liczmany do 3 lub 5, a w ramach zajęć muzycznych utrwalimy poznane dotychczas piosenki. Poznamy zabawę tradycyjną w kole „Mało nas do pieczenia chleba”, oraz podobnie (jak w każdym poprzednim tygodniu) weźmiemy udział w zabawach ruchowych ( np. „ Jadę, jadę”, „Uwaga na samochody!, „Piesi i kierowcy”, „Ruszaj i hamuj”, „ Podróżujemy samochodem”)
i integracyjnych ( z wykorzystaniem kolorowej chusty i gumy sensorycznej). Nie zabraknie również działań plastycznych.
Przez cały miesiąc będziemy brali udział w zajęciach i zabawach z językiem angielskim poznając: zwroty grzecznościowe ( „Hello”, „Hi”, „Good Morning”, „Thank you”), kolory (blue -niebieski, red -czerwony, yellow – żółty, green – zielony, orange- pomarańczowy), liczebniki główne ( one – jeden, two –dwa, three – trzy) .

Ważniejsze wydarzenia z życia grupy we wrześniu:
⦁ 15 września – Dzień Kropki/ 30. Akcja Sprzątania Świata/ Teatrzyk „Koliberek”
⦁ 20 września – Dzień Przedszkolaka
⦁ 28 września – Dzień Jabłka
⦁ 30 września – Dzień Chłopaka
Pozdrawiamy serdecznie
Nauczycielki z grupy „Biedronki”
Realizowane w grupie programy, projekty, innowacje własne oraz o charakterze ogólnopolskim:
⦁ Program profilaktyczno- edukacyjny w zakresie wspomagania rozwoju mowy dziecka w okresie przedszkolnym – K. Zielińska
⦁ Program „Książka moim przyjacielem” – B.Kostrupska
– „Sesja czytania” – wdrażanie zwyczaju czytania dzieciom o stałej porze;
– akcja „Rodzice czytają dzieciom” – zapraszanie rodziców do czytania dzieciom w przedszkolu;
– akcja „Wędrujące książki” – czytanie ( przyniesionych z przedszkola) książek w domu wspólnie z rodzicami, wykonanie ilustracji do ulubionej książki;
⦁ Projekt „Umiem sam” – M.Satkowska, B.Kostrupska
– tworzenie kącików tematycznych w sali zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami dzieci ( Kącik przyrody – jesień)
⦁ Ogólnopolski Program Edukacyjny „ Na tropie zdrowego odżywiania”
⦁ Ogólnopolski Program Edukacyjny „ Sensoryczne i TUS-owe zabawy sensorkowe”
⦁ Ogólnopolski Program Edukacyjny „Bajkowa wyprawa”
⦁ Innowacja pedagogiczna „Zabawy z matematyką”