,,Marchewkowy zawrót głowy" - podsumowanie działań pierwszego tygodnia projektu

Za nami pierwszy tydzień działań w ramach realizacji projektu badawczego ,,Marchewka”. Wydarzyło się bardzo dużo!!! Wspólnymi siłami stworzyliśmy siatkę wiedzy ,,Co wiemy o marchewce” oraz siatkę pytań ,,Co chcemy wiedzieć o marchewce”. W naszej sali powstał specjalny ,,Kącik pełen marchewek” . Ze zgromadzonych w nim przedmiotów korzystamy każdego dnia. Są w nim książki o marchewkach, marchewkowe pluszaki czy gry. Zabawa nimi daje nam dużo radości 🙂 Wybraliśmy się do przedszkolnego ogródka, gdzie udało nam się znaleźć marchewkową grządkę. Wyrywając z niej marchewki dowiedzieliśmy się, że zbudowane są one z natki, łodygi i korzenia. Kosztowaliśmy słupki surowej marchewki, była bardzo dobra. Nic więc dziwnego, że jest przysmakiem np. królików. W szatni stworzyliśmy plastyczną ,,marchewkową grządkę”. Pomalowane na pomarańczowo stopy odbijaliśmy na kartkach papieru – to korzeń marchewki. A z pomalowanych na zielono naszych rączek powstała natka. Ile było przy tym śmiechu! Wybraliśmy się do przedszkolnej kuchni, gdzie nasze kochane panie kucharki pokazały nam, jak się robi ciasto marchewkowe. Kosztowaliśmy je – było przepyszne. Mogliśmy również zobaczyć, że marchewka przydaje się przy gotowaniu rosołu. Uczyliśmy się wiersza na pamięć ,,Pani Marcheweczka” oraz poznaliśmy zabawę taneczną do piosenki ,,Marchewkowy bal”. W czasie finału naszego projektu zaprezentujemy ją przed starszymi kolegami i koleżankami. Wykonaliśmy również marchewkowe doświadczenia, sprawdzając co się stanie:
– gdy do wyciętej w marchewce dziury dodamy soli, 
– gdy zanurzymy marchewkę w zabarwionej wodzie,
– gdy zwiędniętą marchewkę włożymy do wody,
– gdy startą marchewkę zalejemy wodą i olejem. Czekamy teraz na pierwsze efekty naszych doświadczeń. 
Przed nami także kolejny tydzień marchewkowych działań.  Będzie wiele zabaw plastycznych, matematycznych, wyprawa po marchewki do sklepu oraz kolejna porcja wspólnego gotowania i kosztowania marchewkowych dań. Nie możemy się doczekać!