Nauczanie przez doświadczanie
Tym razem dowiedzieliśmy się, że są różne cukry: sacharoza i fruktoza . Ten drugi cukier występuje naturalnie w owocach. Jest jeszcze glukoza to cukier chemiczny, stworzyli go ludzie. Glukoza jest w cukierkach. Jest jeszcze cukier w błonniku – to cukier złozony. Daje nam srednią ilość siły ale na długi czas.
Potem sprawdzaliśmy który cukier rozpuszcza się w wodzie a który nie. Tylko błonnik się nie rozpuścił.
W kolejnym eksperymencie sprawdzaliśmy, który cukier jest najsłodszy.
Wlewaliśmy do probówek siarczan miedzi, który był jasnozielony, potem wodotlenek sodu , który zmienił kolor jasnozielony na granatowy.
Potem wrzucaliśmy cukry i żaden nie zmienił koloru. Musiały odpocząć i po kilku minutach jedna probówka zmieniła kolor na zielony. Fruktoza jest najsłodsza.
To były ciekawe doświadczenia.
