Ogólnopolski projekt „Sekrety Dobrego Zachowania”

W listopadzie zrealizowaliśmy kolejną część ogólnopolskiego projektu „Sekrety Dobrego Zachowania”. Tym razem wysłuchaliśmy opowiadania Królewna ciężka ręka” Agaty Bober, dotyczącego trudnych emocji, a konkretniej bicia i krzywdzenia innych.

“Trzymam ręce przy sobie” – to historyjka dotycząca zasad:

– Mam prawo do złości.

-Nie mam jednak prawa wyrządzić nikomu krzywdy, gdy jestem zły lub zdenerwowany.

-Chcę być bezpieczny i chcę, aby moi koledzy byli bezpieczni.

– Gdy ktoś mnie denerwuje, mówię mu o tym i proszę, by przestał.

-Jeśli ktoś nie przestaje mnie złościć, proszę o pomoc nauczyciela lub rodziców.

Podsumowaniem naszych działań było stworzenie „Drzewa emocji”

Wiemy, że: pozytywne emocje to takie, które powodują u nas lepsze samopoczucie, dostarczają sporo przyjemności i zadowolenia. Trudne emocje to takie, które sprawiają, że czujemy się źle, wywołują nieprzyjemne myśli i uczucia, a także są przyczyną niemiłych reakcji w stosunku do innych osób.