Ogólnopolski projekt „Sekrety Dobrego Zachowania”

Zrealizowaliśmy kolejną część ogólnopolskiego projektu „Sekrety Dobrego Zachowania”, tym razem wysłuchaliśmy opowiadania „Czerwony Nosulek” Agaty Bober, dotyczącego problematycznych sytuacji, z którymi często spotykam się w codziennej pracy, czyli z dłubaniem w nosie.

Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały opowieści o głównej bohaterce – Czerwonym Nosulku. Dowiedziały się, dlaczego wszyscy nazywali dziewczynkę Czerwonym Nosulkiem; Co się działo z dziewczynką, przez jej ciągłe dłubanie w nosie; Czy dziewczynka dobrze czuła się z tym, że ciągle trzyma palec w nosie i wyciąga z niego “skarby”; Do czego może doprowadzić ciągłe wkładanie palca do nosa, a później np. do buzi; Co znaczy przysłowie “Nos nie kopalnia, palec nie górnik”. 

Były zabawy, ćwiczenia oddechowe przygotowujące do umiejętności wydmuchiwania nosa w chusteczkę -„Dmucham nosem”, „Zakodowana bakteria!” – ćwiczenia ruchowe z elementami kodowania oraz zabawy sensoryczne. Bardzo podobał się wszystkim eksperyment, zabawa badawcza z wykorzystaniem brokatu „Jak przemieszczają się bakterie i wirusy?”

Dzieci wiedzą już, że nie można dłubać w nosie, należy używać chusteczki higienicznej do wytarcia noska, myć ręce po zabiegach związanych z higieną nosa, mają świadomość problemów zdrowotnych wynikających z dłubania w nosie.

Kształtowanie czynności samoobsługowych i nawyków higienicznych jest bardzo ważne.