Ogólnopolski projekt „Sekrety Dobrego Zachowania”

W październiku rozpoczęliśmy realizację ogólnopolskiego projektu „Sekrety Dobrego Zachowania”, który składa się z IV części opartych na bazie 4 opowiadań dotyczących różnych trudnych i problematycznych sytuacjach. 

Zaczęliśmy od wysłuchania opowiadania “Głośne kaczątko” Agaty Bober, które dotyczy umiejętności emocjonalno – społecznych takich jak m.in. czekanie na swoją kolej, radzenie sobie z trudnymi emocjami czy wyciszanie się. 

Codziennie rano, po wejściu do sali, zaznaczamy na tablicy emotikonę odpowiadającą towarzyszącym nam emocjom. Wiemy, że każdy z nas przeżywa różne emocje i wszystkie są nam bardzo potrzebne. 

Spodobały się nam ćwiczenia uspokajające i wyciszające „Oddychanie i rozciąganie”, które wykonujemy razem z naszym bajkowym bohaterem.

Lekcja ciszy” – zabawy z wykorzystaniem elementów pedagogiki M. Montessorii. Przygodę z ciszą rozpoczynamy od zabawy w kręgu, podczas której ostrożnie przekazujemy sobie w ciszy wybrany przedmiot, np. dzwoneczek – próbujemy podać go tak, żeby nie wydobył żadnego dźwięku; – pobudzanie zmysłów – przekazywanie przedmiotów stymulujących zmysły np. darów przyrody, warzyw, owoców (badanie ich faktury, wąchanie, smakowanie).

W opanowywaniu emocji pomocne bywają różnego rodzaju przedmioty. Dlatego w naszej sali powstał również Kącik Emocji, który zapewnia nam możliwość bezpiecznego wyrażania i odreagowania emocji.

Poznaliśmy techniki uspokajające, sposoby bezpiecznego radzenia sobie z trudnymi emocjami. 

Wiemy, w jaki sposób możemy się uspokoić, gdy jest się złym lub zdenerwowanym.

W sytuacji przeżywania trudnych emocji: zatrzymaj się, pomyśl i powiedz co czujesz, działaj – czyli zrób coś, co cię wyciszy.