Projekt badawczy ,, Jajko" - podsumowanie działań II tygodnia

Drugi tydzień naszych zabaw projektowych rozpoczęliśmy od zabawy tropiącej na placu zabaw. Szukaliśmy, ukrytych przez panią, kolorowych jajek w różnych zakamarkach naszego ogrodu. Udało nam się odnaleźć wszystkie! Tę zabawę przenieśliśmy rownież do naszej sali, wielokrotnie chowając przed sobą, dekoracyjne jajka zgromadzone w kąciku badawczym. Każdego popołudnia,w czasie codziennej sesji czytania, słuchaliśmy opowiadań i historii spisanych w książkach o jajkach. Ciekawa treść i kolorowe ilustracje zachęcały nas do długiego słuchania. Sprawdziliśmy również efekty naszego eksperymentu z jajkami zamkniętymi w słoikach. Jajko pływające w barwniku zmieniło swój kolor na lekko zielony. Podobnie,jajko zanurzone w coca -coli, miało na swojej skorupce brązowy osad. Najciekawiej prezentowało się jajko, które przez cały weekend pływało w occie. Jego skorupka całkiem się rozpuściła, a pozostała część przypominała nam galaretkę. Rozmawialiśmy również o zwyczaju malowania jajek do koszyczka wielkanocnego, a więc o tworzeniu świątecznych pisanek. Wspólnie z bohaterami bajki o Czerwonym Kapturku przeliczaliśmy kolorowe jajka zgromadzone w koszyczku. Dodawaliśmy i odejmowaliśmy je. Poznaliśmy łamigłówkę matematyczną – sudoku. Uzupełnialiśmy puste pola o kolorowe jajka w taki sposób, aby pisanki w takim samym kolorze nie powtórzyły się w wierszu i w kolumnie. Wybraliśmy się do kurnika. Na macie do kodowania układaliśmy drogę dla dzieci, które wybrały się na poszukiwanie jajek do świątecznych potraw. Staraliśmy się dotrzeć do każdej kury, która wysiadywała jajka. Zebraliśmy ich wszystkich aż 13. W ramach kolejnej zabawy badawczej, pani pokazywała nam jak za pomocą butelki oddzielić żółtko od białka. Nie zabrakło również ćwiczeń na pamięć, spostrzegawczość i koncentrację uwagi w zabawie ,,Pisankowe memory”. Stworzyliśmy także kurczaczka ze styropianowych jajek i żółtej włóczki. Na przedszkolne śniadania zajadaliśmy jajka ugotowane na twardo. Przez cały tydzień korzystaliśmy z kącika projektu ,,Jajko” oraz wzięliśmy udział w ,,jajkowych” ćwiczeniach gimnastycznych. Nauczyliśmy się piosenki o wielkanocnych malowanych jajkach. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko sprawdzić naszą wiedzę w finale projektu.