PROJEKT BADAWCZY "MLEKO"

Przez pierwsze dwa tygodnie marca realizowaliśmy projekt „Mleko”. Zajęcia przeprowadzone metodą projektu w listopadzie – „Mój przyjaciel miś”przyniosły dzieciom wiele radości i dały satysfakcję w poszukiwaniu odpowiedzi na interesujące je pytania, dlatego postanowiliśmy powtórzyć ten rodzaj zajęć. Tym razem wspólnie odkrywaliśmy tajemnicę mleka.

Stworzyliśmy siatkę pojęć z pytaniami, na które szukaliśmy odopowiedzi, m.in.: Jakiego koloru jest mleko? Które zwierzęta dają mleko? Gdzie żyją zwierzęta, które dają mleko? Skąd mleko i jego produkty trafiają do sklepu? Czy jest mleko z roślin? Z czym możemy zjeść mleko? Jak można podać mleko do picia? Co można zrobić z mleka? Nauczyliśmy się nowych piosenek: „Skarby”, „Piosenka o mleku” oraz wierszy i rymowanek: „Masz tu, kotku”, „Sroczka”, „Łatka”. wspólnie bawilismy się przy wielu piosenkach.

Poszukując odpowiedzi jednocześnie zdobywaliśmy wiedzę na temat mleka i produktów mlecznych. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, skąd się bierze mleko i jak jest przetwarzane. Uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych, muzycznych, sensorycznych, plastycznych, językowych, paluszkowych i badawczych, eksperymentach oraz w zajęciach kulinarnych. 

 Przeprowadziliśmy eksperymenty z magnesem, używajac go w zabawie tematycznej. Przede wszystkim ćwiczyliśmy zgodną współpracę, rozwijaliśmy sprawność fizyczną podczas zabaw ruchowych oraz ćwiczeń gimnastycznych.

        Jak co tydzień uczestniczyliśmy w zabawach sensorycznych. Wspólnie stworzyliśmy naszą sensoryczną krówkę, którą nazwaliśmy Łatka J. Każdy z nas miał okazję wydoić naszą Łatkę i sprawdzić skąd bierze się mleko. Poza tym utrwalaliśmy pojęcie para, przeliczaliśmy elementy zbioru, tworzyliśmy konstrukcje, ćwiczyliśmy logiczne myślenie. Wykorzystaliśmy mleko do przygotowania przepysznych, zdrowych koktajli.

Wspólnie z paniami kucharkami przygotowaliśmy koktajl owocowy, który wszystkim bardzo smakował. Mnnnniammm!!! 

Dziękujemy naszym kochanym paniom kucharkom, że znalazły czas na uczestniczenie w zajęciach kulinarnych. 

Zabawy z projektem „Mleko” i zdobywanie nowych doświadczeń dostarczyły wszystkim dzieciom wiele radości. 

ZABAWA jest niezwykle ważna w życiu każdego malucha, pozwala poczuć się dziecku komfortowo, daje mu poczucie bezpieczeństwa, wyzwala endorfiny, które nazywamy hormonem szczęścia.