Projekt "Jabłko" - podsumowanie działań drugiego tygodnia

Drugi tydzień projektu upłynął nam bardzo szybko, bo dużo się działo. Na naszych zajęciach rozmawialiśmy o różnych rodzajach jabłek. Zgromadzone w koszyku owoce porównywaliśmy. Były jabłuszka małe i duże; czerwone,żółte i zielone; o skórce chropowatej i gładkiej. Każdy z nas mógł przyjrzeć się im dokładniej, sprawdzić również jaki mają zapach. Dowiedzieliśmy się jak zbudowane jest jabłko i co kryje w środku.  Wiemy też, na jakim drzewie rosną jabłka i gdzie te drzewa możemy spotkać.  W naszej sali stworzyliśmy jabłuszkowe osiedle domków dla robaczków.  W zabawie rozwijającej spostrzegawczość szukaliśmy dla każdego z nich odpowiedniego mieszkania ( dobierając takie same kształty). Zastanawialiśmy się również,  co by się stało,  gdyby na świecie do jedzenia były tylko jabłka. Pomysły były bardzo ciekawe! W naszej sali pojawił się także Photon ( robot),który okazał się wielkim smakoszem jabłek.  Wybraliśmy się na wycieczkę do warzywniaka po jabłka, z których później przygotowaliśmy przepyszny sok. Odwiedziły nas również Panie Kucharki- ekspertki od jabłkowych przetworów. Panie przeczytały nam wierszyk Jana Brzechwy „Entliczek-pętliczek” i opowiedziały, jakie przepyszne dania można przygotować z jabłek. Odbyła się również mała degustacja. Do spróbowania były: herbatka jabłkowa, sok z jabłek, szarlotka,ciasto z jabłkami, mus jabłkowy, dżem jabłkowy, suszone jabłka.  Panie kucharki przygotowały specjalnie dla nas pieczone jabłuszka i rogaliki z ciasta francuskiego z jabłkiem. Bardzo nam smakowały! Stworzyliśmy również nasze plastyczne przetwory z jabłek. Stemplowaliśmy, pomalowane farbą, jabłka w słoikach. To była świetna zabawa. Nie zabrakło wielu zabaw ruchowych, których tematem było jabłko. Zamieniliśmy się w pełzające robaczki, podskakiwaliśmy w rytm muzyki zrywając z drzew jabłka, po niektóre musieliśmy się również schylić.  Ćwiczyliśmy taniec do piosenki „Małe czerwone jabłuszko „. Na zajęciach matematycznych udaliśmy się pod wyjątkową jabłonkę, której owocami zajadał się m.in. sam wilk z bajki o Trzech Świnkach i gajowy z bajki o Czerwonym Kapturku. Przeliczaliśmy jabłka i sprawdzaliśmy, na czyim drzewie jest więcej  jabłek określonego koloru. Cały czas powiększaliśmy nasz „Kącik pełen jabłek ” o nowe zabawki i materiały.
 Przed nami ostatni tydzień projektu. Ciekawe, co jeszcze się wydarzy…