Propozycje ćwiczeń logopedycznych

Pies. Kiedy pies jest zmęczony wysuwa języka na brodę. Mówimy wtedy, że pies ziaje. Wysuń i ty języczek na bródkę i udawaj zmęczonego psa. Niech język będzie wysunięty daleko, najdalej jak potrafisz. Przez chwilkę spróbuj go naśladować.

Miś. Miś to wielki łakomczuch. Lubi miód i wszystko, co z miodem związane. Kiedy podczas jedzenia ubrudzi sobie mordkę, musi się oblizać. Pokaż, jak miś oblizuje się po zjedzeniu smakowitego miodu. Obliż się kilka razy, chcąc pokazać, jak robią to misie – wielkie łakomczuchy.

Ryba. Jeśli obserwowałaś (obserwowałeś) ryby w akwarium, pewnie zauważyłaś, (zauważyłeś) jak szeroko otwierają swoje paszczki. Mają kształt   koła. Może i Tobie uda się otwierać i zamykać buzię, by wargi w czasie otwierania miały kształt koła? Sprawdź to przed lustrem. Czy Twoja buźka ma taki kształt ?

Osiołek. Pewnie wiesz o tym, że osiołek jest uparty. A czy wiesz, jakie dżwięki wydaje osiołek?  Jeśli powiesz – iha, iha, to będzie to właśnie „mowa“ naszego uparciucha.  Jeśli nie wychodzi to naśladowanie osiołka, otwórz buzię i powiedz „o“, (buzia okrągła, język leży na dole, nie unosi się) a potem  z mocno roziągniętymi wargami powiedz „i“ (ząbki ściśnięte, język leży).

Ślimak jak pewnie wiesz, mieszka w skorupce.  Ta skorupka to jego domek. Twój język będzie ślimakiem, a buzia  domkiem. Wyobraź sobie, że ślimak postanowił swój domek posprzątać. Ty swój też. Czyścimy językiem sufit czyli podniebienie, podłogę (miejsce wokół języka), meble (zęby), schody (broda), ściany (policzki)
i drzwi (usta).

Żaba. Żabki w stawie kumkają. Kumkają najczęściej po zapadnięciu zmroku. Ty nie musisz czekać aż zmrok zapadnie, by naśladować żabkę.  Nabierz dużo powietrza
i wydychając je powtarzaj – kum, kum, kum…… Pamiętaj, aby przy wymawianiu „u“ twoja buzia była wąziutka, a gdy mówisz „m“ wypusczaj powietrze przez nos.

Kotek. Kotki lubią mleczko. Kiedy piją z miseczki używają wyłącznie języczka. Zrób z rączek miseczkę i pij jak kotek z niej mleczko. Kiedy zjesz wszystko, obliż się,
bo tak robią kotki, gdy kończą jedzenie.

Mucha. Nie zawsze słyszysz „muzykę“ latającej muchy. Spróbuj jej posłuchać, gdy w pokoju będzie cicho, a potem śpiewaj jak mucha. Będzie to „z,ź,ż“. Wydmuchuj powietrze przez ząbki.