„Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala” – nasze pierwsze działania w ramach ogólnopolskiego projektu

Misie przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala”. Projekt ma celu: 

– upowszechnienie elementów metody integracji sensorycznej wśród dzieci i nauczycieli oraz rodziców;
–  dostarczanie dzieciom zróżnicowanych bodźców sensorycznych wspierając ich rozwój pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej;
– uzmysłowienie dzieciom czym są zmysły i jaką rolę pełnią w życiu każdego człowieka;
– rozwijanie kreatywności i chęci eksplorowania otoczenia poprzez różnorodne dostarczanie bodźców;
– kształtowanie i doskonalenie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych; doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, zespole, parze;
– wyciszenie negatywnych i wyzwalanie pozytywnych emocji; wspieranie rozwoju psychomotorycznego i ogólnej sprawność ruchowej dzieci;
– minimalizowanie negatywnych reakcji pojawiających się na różne bodźce sensoryczne poprzez odpowiednie aktywności wpływające na normalizację pracy poszczególnych zmysłów.

Nasze pierwsze działania skoncentrowane były wokół poznania naszych zmysłów. Misie wzięły udział w zabawie „Sensoryczny krąg Pana  Sensorka”.  

„JABŁUSZKO RUMIANE ZAPACHEM NIEZAPOMNIANE” – w tym miesiącu Pan Sensorek wybrał się do sadu w poszukiwaniu sensorycznych doznań… czy je znalazł?? Oczywiście a pomogły mu w tym polisensoryczne zabawy z jabłkiem 

Październik to wyjątkowy jesienny miesiąc, który pozwala nam cieszyć się bogactwem warzyw i owoców z naszych pól i sadów. Gruszki, śliwki, marchewki czy pietruszki to tylko niektóre z nich. My Misie szczególnie uwielbiamy jabłka, dlatego w ramach ogólnopolskiego programu „Sensoryczna zabawa zmysły udoskonala” zorganizowaliśmy w naszej grupie „Festiwal Jabłka”. Oglądaliśmy przyniesione przez panią w koszyku różne rodzaje jabłek. Porównywaliśmy ich wygląd – były jabłuszka czerwone, żółte i zielone; niektóre z nich były duże, a niektóre małe; miały gładką skórkę albo chropowatą. Każdy z nas mógł je dotknąć i sprawdzić, jak pachną. Dowiedzieliśmy się również jak zbudowane jest jabłko oraz gdzie kryje się w nim najwięcej witamin – pod samą skórką. Mieliśmy dużo pomysłów na potrawy, które można przygotować z jabłek. Chętni opowiadali o tych, które najbardziej im smakują – ryż z jabłkami, soczek z jabłek, rogaliki i ciasta z jabłkami. Nie zabrakło także degustacji – próbowaliśmy jabłka słodkie i kwaśne. Próbowaliśmy różnych form przetworzonego jabłka tj. jabłko pieczone, sok jabłkowy, mus jabłkowy. 

Na zakończenie naszego Festiwalu wykonaliśmy taniec w parach do piosenki „Małe czerwone jabłuszko”. 

Z pomocą pani wykonaliśmy również masę sensoryczną – jabłkolinę. Do wykonania masy sensorycznej potrzebowaliśmy: ugotowane jabłka i mąkę ziemniaczaną. Z gotowej masy plastycznej lepiliśmy wałeczki, kulki, jabłuszka. Jak tylko nasza jabłkolina wyschła, wszystkie Misie z wielkim zapałem zabrały się za malowanie swoich dzieł;)

Wykonane aktywności przyniosły dzieciom bardzo dużo radości. Nie możemy się już doczekać listopadowych zadań.