W krainie dźwięków - muzyczny tydzień w Biedronkach

W czwartym tygodniu listopada rozmawialiśmy w przedszkolu o muzyce. Przenieśliśmy się do wyjątkowego świata dźwięków, instrumentów i nut. Przez cały tydzień poznawaliśmy różne instrumenty. Rozmawialiśmy o tych, które mieszkają w przedszkolu – uczyliśmy się na nich grać tworząc małą biedronkową orkiestrę. Nazywaliśmy instrumenty przedstawione na ilustracjach – dzieliliśmy ich nazwy na sylaby i przeliczaliśmy. Dowiedzieliśmy się również, że dźwięki możemy wydobywać na „instrumentach”, które możemy znaleźć w każdej kuchni! Graliśmy na kubeczkach, miskach, łyżkach, drewnianych łopatkach. Do zabaw muzycznych wykorzystaliśmy worki na śmieci – tworzyliśmy instrumentalizację do utworu ,,Le basque”. Nasza pani przygotowała również dla nas muzyczne zagadki – rozpoznawaliśmy melodie grane na naciskanych dzwonkach diatonicznych. Sami także próbowaliśmy wygrywać na nich gammę.Braliśmy udział w zabawach muzyczno-rytmicznych na Bum Bum Rurkach. Była to świetna zabawa – naśladowaliśmy jeżdżące po ulicach samochody: wciskaliśmy klaksony, skręcaliśmy w lewo i prawo, wprawialiśmy w ruch wycieraczki. Okazało się,że na Bum Bum Rurkach można zagrać różne dźwięki – bardzo nas to zadziwiło! Postanowiliśmy to sprawdzić. Zauważyliśmy również,że rurki różnią się kolorem i długością, co powoduje, że wytwarzają inne dźwięki. Mamy dużo czasu, aby nauczyć się na nich grać proste melodie. To będą ciekawe muzyczne tygodnie w przedszkolu.