List do Rodziców - grudzień

LIST DO RODZICÓW – GRUDZIEŃ

 Tematy kompleksowe:

 Nadchodzi zima

  1. Coraz zimnej
  2. Świąteczne przygotowania
  3. Wesołych Świąt!

  Drodzy Rodzice!

Rozpoczął się grudzień, a wraz z nim myśli dzieci zaprzątają pytania typu „Kiedy przyjdzie zima?”,  „Czy jutro spadnie pierwszy śnieg?”, „Kiedy będą Święta?”, „Czy odwiedzi mnie w tym roku Święty Mikołaj?”. Odpowiedzi na te pytania staną się punktem wyjścia do tematyki miesiąca.

W pierwszym tygodniu grudnia małymi krokami będziemy zgłębiać temat nadchodzącej zimy. Pierwszym utworem wprowadzającym w jej świat i w jej cechy charakterystyczne będzie opowiadanie H. Zdzitowieckiej pt. „Gawronek poznaje zimę”,
z którego dzieci dowiedzą się po czym rozpoznać tę porę roku. Innym utworem o tematyce zimowej będzie wiersz „Zuzia i Zima” B. Mróz-Gajewskiej zakończony refleksją nad koniecznością odpowiedniego ubierania się do pogody. Podczas spotkań
z muzyką przedszkolaki poznają piosenkę pt. „Idzie zima zła”, do której wspólnie zatańczymy oraz którą  będziemy rytmizowali. W czasie zajęć plastycznych wykonamy Świętego Mikołaja, który wszystkim dzieciom kojarzy się z zimą. Wykonamy również dwa eksperymenty. Pierwszy związany będzie z utratą ciepła. Przedszkolaki sprawdzą jak bardzo ochłodziła się woda w kubeczku wystawionym na dwór w porównaniu z wodą w kubeczku pozostawionym w sali przedszkolnej. Drugi eksperyment pomoże zrozumieć dzieciom, dlaczego tak ważne jest ciepłe ubieranie się na zimowe spacery. Podczas tej zabawy badawczej przedszkolaki po upływie kilku godzin będą badały ówcześnie ciepłą wodę
w trzech słoikach – niczym nieosłoniętym, osłoniętym ścierką kuchenną, osłoniętym ścierką
i grubym szalem lub kołderką. W tym tygodniu dzieci poznają również nowe rymowanki do działań ruchowych i masażyków – „Zimą” i „Śnieg pada”, a podczas spotkań z językiem angielskim utrwalą liczebniki oraz pobawią  się w zabawę „Frozen – zamrożony”. Słuchając opowiadania
G. Lipińskiej pt. „Cierpliwość i ciasto drożdżowe” poznamy nową wartość – cierpliwość.
Aby cechę tę w sobie rozwijać, uczymy się spokojnego czekania na swoją kolej
czy to w kolejce do toalety, czy w kolejce do wykonania jakiegoś zadania, czy w kolejce po przybory plastyczne lub inne rzeczy.                                                                       

W drugim tygodniu grudnia będziemy zdobywali informacje o ptakach i ich sposobach na przetrwanie zimy. Posłuchamy listu od ptasiego przyjaciela i zastanowimy się, w jaki sposób możemy ptakom pomóc w tym zimowym czasie. Będziemy słuchali
i naśladowali ptasie odgłosy, posłuchamy opowiadań: „Spiżarnia ptaków”, „O  sikorce, która dla przyjaciela nauczyła się cierpliwości”. Podczas pobytów w ogrodzie będziemy nasłuchiwali i wyglądali ptaków w pobliżu naszego przedszkola. Obejrzymy również przedszkolny karmnik, do którego śnieżną zimą będziemy wsypywali ziarenka. Weźmiemy udział w licznych zabawach ruchowych, w których będziemy naśladowali ptaszki. Poznamy również nową zabawę w kole „Leci wróbel”. W czasie zabaw matematycznych będziemy przeliczali ptaszki na gałęzi, poszerzając zakres naszego dziecięcego liczenia. Wykonamy również pracę plastyczną o tematyce tygodnia.

W kolejnym tygodniu rozpoczniemy w przedszkolu świąteczne przygotowania.
W tematykę Bożego Narodzenia wprowadzi nas utwór „Pomocnicy Mikołaja”, na podstawie którego Biedronki porozmawiają o dobroczynności. Wykonamy również ozdoby choinkowe – pawie oczka, które rozdamy przedszkolakom w innych grupach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł poczuć się jak Św. Mikołaj. W ramach kontynuacji powyższej tematyki dzieci będą mówiły w przedszkolu o przygotowaniach do świąt, wykorzystując do tego ilustracje, ubiorą sylwety małego i dużego św. Mikołaja, wysłuchają, gdzie dzwoni świąteczny dzwoneczek, zbadają przy pomocy dotyku jaki prezent został ukryty w worku, posłuchają wiersza M. Konopnickiej pt. „Choinka w lesie” i porozmawiają na temat różnych rodzajów drzew iglastych, badając sensorycznie igły, gałązki i szyszki jodły, świerku, sosny. Aby przygotować salę przedszkolną na przyjście świąt, dzieci podczas słuchania kolęd ubiorą choinkę, wokół której wykonamy improwizacyjny „taniec radości”. W tym tygodniu przedszkolaki wzbogacą również zasób swojego słownictwa z języka angielskiego,
o nowopoznane słówka: Santa Claus – św. Mikołaj, Christmas tree – choinka, star – gwiazda.  W ramach plastycznych działań wykonamy świąteczną niespodziankę dla naszych bliskich. Poeksperymentujemy ze światłem latarki, zakrywając je różnymi przedmiotami oraz różnymi kolorami bibuły. Wprowadzeniem do zabaw badawczych stanie się piosenka pt. „Migające światełka” i obserwacja łańcuchów świetlnych na choince. Przedszkolaki poznają również historię światła, czyli jak to było od wynalezienia ognia do momentu powstania żarówki.

Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia wspólnie poznamy świąteczne zwyczaje i tradycje takie jak: nakrywanie do stołu, nazwy tradycyjnych potraw wigilijnych, dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń świątecznych, szykowanie prezentów. Dzieci wysłuchają fragmentu wiersza pt. „Wieczór Wigilijny”  T. Kubiaka oraz opowiedzą „Jak wyglądają święta w ich domach”. Dzieci rozwiążą również zagadki dotyczące Bożego Narodzenia. Podczas zajęć matematycznych przedszkolaki porównają i ocenią długości łańcuchów choinkowych, używając słów: długi, krótki, średni. Następnie  przy pomocy łańcuchów pobawią się w mierzenie różnych przedmiotów. W czasie zajęć z językiem angielskim poznamy i zaśpiewamy piosenkę „We Wish You a Merry Christmas”.  Poznamy kolędę „Świeć gwiazdeczko, świeć”. Wysłuchamy opowiadania pt. „O Aniołkach i złotym sercu” M. Szeląg. Rozmawiając na temat dobroczynności i uczynności, dzieci poznają również znaczenie związku frazeologicznego „Mieć złote serce”.

Drodzy Rodzice,

 pamiętajcie, że czas przygotowań do Świąt to czas wspaniały i wyjątkowy, pozwólcie tylko Waszym pociechom sobie troszkę pomóc: razem ulepcie kilka pierogów, przygotujcie piękną kartkę świąteczną lub nietypową ozdobę, zróbcie razem długi łańcuch z papierków po cukierkach, słomek lub makaronów… Wszystkie te działania to dobra zabawa, świetne ćwiczenia małej motoryki, a przede wszystkim niezapomniane wspomnienia…

  Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w grudniu:

  • 1 grudnia – spotkanie muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”
  • 2 grudnia – Teatrzyk „Koliberek” i spotkanie ze Świętym Mikołajem
  • 13 grudnia – integracyjne spotkanie przedświąteczne z rodzicami
  • 20 grudnia – Wesoły Uniwersytet
  • 22 grudnia – spotkanie muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”/ pierwszy dzień kalendarzowej zimy

Pozdrawiamy świątecznie!

Nauczycielki z grupy „Biedronki”