List do Rodziców - kwiecień

LIST DO RODZICÓW – KWIECIEŃ

Tematy kompleksowe:

 1. Wielkanoc
 2. Z kulturą za pan brat
 3. Jestem kulturalny
 4. Książka- mój przyjaciel – temat realizowany metodą  projektu badawczego

Drodzy Rodzice!

Trwa przedświąteczny czas, podczas którego przygotowujemy się do nadchodzącej Wielkanocy. To właśnie ona będzie tematem naszych wspólnych zabaw w pierwszym tygodniu kwietnia. Słuchając opowiadania „O kurce, która zapomniałaby o tradycji” będziemy konturowali nasze rozmowy i wzbogacali wiedzę o nowej wartości jaką jest „tradycja”. Weźmiemy udział w zabawie tematycznej „Świąteczny koszyczek”, gdzie samodzielnie przygotujemy święconkę. Pobawimy się również w zabawę integracyjną w kole ze śpiewem pt. „Mama stroi koszyk, koszyk wielkanocny” na wzór popularnej zabawy pt. „Rolnik sam w dolinie”, zabawę ruchową „Zbieramy rozsypane jajka” utrwalającą nazewnictwo związane z  orientacją przestrzenną oraz zasiejemy rzeżuchę, a także pochodzimy w milczeniu po elipsie z jajkiem na łyżce podczas montessoriańskiej lekcji ciszy. Będziemy rozmawiali o Lanym Poniedziałku czyli o staropolskich zwyczajach związanych ze śmigusem-dyngusem. Dzieci wysłuchają wiersza pt. „Śmigus” M. Konopnickiej, wezmą udział w zabawach ruchowych „Uciekaj przed zmoczeniem”,  „Napełniamy wiadro wodą”,  „Z kubkiem wody” oraz w zabawie integracyjnej „Kubeł wody”. Wykonamy również pracę plastyczną malując farbami akwarelowymi kolorowanki przedstawiające różne śmigusówki. Powrócimy również do pisanek przygotowanych w poprzednim tygodniu-  posłużą nam one do stworzenia ogromnej gry planszowej w sali przedszkolnej!  Wrócimy do zabaw o tematyce wielkanocnej, które poznaliśmy w ostatnim czasie, a także stworzymy wspólnie ogromną pisankę z przedszkolnych zabawek. Bohaterami zajęć muzycznych będą wielkanocny zając i czekolada. Dzieci poznają piosenkę pt. „Słodka, mleczna czekolada”, do której będziemy kształtować nasze poczucie rytmu. W dalszym ciągu utrwalać będziemy piosenkę „Śniadanko baranka”. Nawiązując do piosenki o mlecznej czekoladzie poznamy historię jej powstania, a także pomalujemy zająca pędzlem maczanym w kakao rozpuszczonym w wodzie. Gdy mowa o Wielkanocy, to nie może zabraknąć zabaw z  kurczaczkiem w roli głównej.  Przedszkolaki rozwiążą o nim zagadkę, pobawią się w zabawy słuchowe „Uważaj na kurczątko”, „Kto jest kurczątkiem?”, zabawę ze śpiewem  „Śpiewamy rytmy” oraz zabawy ruchowe: „Piórko kurczątka”, „Kurczątka, do mamy!”. Pobawimy się również w zabawy poświęcone Wielkanocy, wykorzystując do tego chustę animacyjną!

Po świętach  porozmawiamy o różnych aspektach sztuki i kultury. Posłuchamy utworu pt.: „Legenda o Smoku Wawelskim” W. Kosteckiej ilustrowanego sylwetami i wspólnie zastanowimy się, co to znaczy wierzyć we własne siły. W tych trudnych rozważaniach pomoże nam opisana w legendzie postać szewca Skuby i jego przygody. Dzieci poznają także nowy zawód – szewc oraz przybory potrzebne mu w pracy. W kolejnych dniach przeniesiemy się do magicznego świata teatru i filmu, a w szczególności bajek animowanych. Poznamy bohaterów dobranocki pt.: „Przygody kota Filemona/ Dziwny świat kota Filemona”. Obejrzymy odcinek ww. bajki i posłuchamy wiersza „Filemon i Bonifacy” U. Machcińskiej  opowiadającego o przygodach tytułowych postaci. Dzięki krótkiej animacji dzieci będą mogły zobaczyć, w jaki sposób  powstawały filmy animowane. Na chwilę zamieniły się również
w aktorów i weźmiemy udział w krótkim filmie oraz wspólnie zastanowimy się, jak należy zachowywać się w kinie. Do magicznego świata teatru przeniesiemy się za pośrednictwem wiersza „ W teatrze”. Poznamy wygląd wnętrza teatru i nazwy wybranych atrybutów. Zorganizujemy zabawę matematyczną „Który fotel w teatrze”, zamieniając naszą salę
w widownię teatru. Podczas tej zabawy dzieci będą doskonaliły umiejętność przeliczania
i orientacji w przestrzeni. Zajęcia muzyczno-rytmiczne wprowadzą dzieci w świat opery
i baletu. Przedszkolaki pobawią się przy piosence „Grozik”, a także nauczą się jej słów
na pamięć i spróbują ją zaśpiewać tak  jak artyści operowi. Podczas zajęć badawczych dzieci dowiedzą się jak działa telefon, w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe oraz w jaki sposób można go samodzielnie zbudować z dwóch kubeczków i sznurka. W tym tygodniu Wasze pociechy pobawią się w zabawy tradycyjne: „Ojciec Wirgiliusz”, „Nie chcę cię znać”,
a w  trakcie codziennych zajęć utrwalą poznane w języku angielskim słownictwo.

W trzecim tygodniu  dzieci powrócą do omawiania wartości „wiara w siebie”. Pomoże im w tym wysłuchanie opowiadania pt.: „O żabce, która uwierzyła w siebie” M. Szeląg. Dzięki niemu przedszkolaki dowiedzą się, że warto jest uwierzyć w siebie i z uporem dążyć do realizacji własnych marzeń, tak jak uczyniła to bohaterka opowiadania – mała żabka Rechotka. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci zastanowią się, co to znaczy być kulturalnym. Przypomną sobie magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję oraz sytuacje, w których się ich używa. Przedszkolaki poznają również tajniki kulturalnego zachowania się przy stole
i poćwiczą je podczas spontanicznych zabaw tematycznych, np.: „W restauracji”.
W kolejnych dniach  zgłębimy temat „Klub Przyjaciół Przyrody”. Dzieci wysłuchają wiersza „Pojemniki” A. Frączek  i porozmawiają na temat segregacji odpadów. Przecież „Kulturalny człowiek nie wyrzuca śmieci byle gdzie!”.  Podczas czwartkowych zajęć muzyczno-rytmicznych, dzieci poznają nową piosenkę, pt. „Grzeczne słówka” i nauczą się jej na pamięć oraz wezmą udział w zabawie słuchowej „Czujne ucho” i zabawie relaksacyjnej „Wsłuchani w siebie”. Piątek poświęcony będzie wprowadzeniu przedszkolaków w świat kulturalnego zachowania w lesie. Tutaj punktem wyjścia do rozmowy będzie wiersz „Leśny BON TON” A. Frączek, który obrazowo wyjaśni co wolno, a czego nie wolno robić w lesie. Cały tydzień dzieci będą poznawały zasady kulturalnego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach, dlatego dobrym sprawdzeniem ich wiedzy będzie quiz dydaktyczny „Czy znasz dobre maniery?”. Biedroneczki przygotują również  „medale za dobre maniery”, które wykonają
wg instrukcji z papierowych talerzyków, kół orgiami, bibuły i pomponów. W trakcie pobytu Waszych dzieci w przedszkolu pamiętamy również o ćwiczeniach przygotowujących do nauki czytania i pisania, takich jak ćwiczenia artykulacyjne i ćwiczenia słuchu fonematycznego.

W ostatni poniedziałek kwietnia Biedronki poznają kolejną wartość – mądrość. Pomoże nam w tym wysłuchanie opowiadania pt.: „Skąd się bierze mądrość?” G. Lipińskiej
i rozmowa na temat jego treści. Dzięki niemu dowiemy się, że mądrość jest wartością, którą możemy rozwijać poznając świat i zdobywając nowe doświadczenia. Przedszkolaki dowiedzą  się również, dlaczego sowa jest uznawana za symbol mądrości. Kolejne dni poświęcimy
na zdobywanie wiedzy o książkach… i jak przystało na „mądre głowy” tej wiedzy będziemy  poszukiwać samodzielnie (z drobną pomocą nauczyciela), pracując metodą projektu. Dzięki tej metodzie dzieci uczą się samodzielnego rozwiązywania problemów, słuchania
ze zrozumieniem i skutecznej komunikacji przez co wzrasta ich poczucie wartości, co z kolei wpływa na lepszą integrację całej grupy. Podczas pracy tą metodą zadaniem nauczyciela jest zapewnienie wychowankom dostępu do różnych materiałów, publikacji i specjalistów, którzy mogą odpowiedzieć na pytania dzieci i poszerzyć ich wiedzę dotyczącą zgłębianego zagadnienia. W grupie pracę nad projektem „Książka” rozpoczniemy od sporządzenia siatki wiedzy „Co wiemy o książkach?” i stworzenia siatki pytań „Czego chcielibyście się jeszcze dowiedzieć o książkach?”. Podczas rozmowy dzieci odpowiedzą na powyższe pytania, dzięki czemu nauczyciel będzie mógł zaplanować dalsze działania zmierzające do pełnej realizacji projektu. W trakcie codziennych zajęć przedszkolaki  poznają nowe słownictwo i zwroty
w języku angielskim: big book – duża książka, small book – mała książka, good morning
i hello oraz pobawią się przy piosence „If you happy…” W czasie zajęć matematycznych poćwiczymy orientację w przestrzeni oraz koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową podczas zabawy „Nad, pod, z prawej, z lewej”. W kolejnym tygodniu będziemy dalej rozmawiać o „mądrości” i zgłębiać tajniki książek, poznawać różne ich rodzaje, zastanawiać się, jak stworzyć własną książkę.

Przez cały miesiąc nie zabraknie również spacerów na świeżym powietrzu i zabaw swobodnych, obserwacyjnych, ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Wykonamy również wiele przepięknych prac plastycznych: płaskich i przestrzennych, którymi na pewno się pochwalimy. W każdym tygodniu będziemy brali udział w ćwiczeniach porannych
i gimnastycznych.

 

 Ważniejsze wydarzenia z życia grupy w kwietniu:

 • 4 kwietnia – Dzień Marchewki
 • 12 kwietnia – Spotkanie z kapitanem żeglugi morskiej
 • 22 kwietnia – Dzień Ziemi
 • 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki
 • 24 kwietnia – Teatrzyk Warszawski Koliberek
 • 26 kwietnia – warsztaty terenowe w Centrum Edukacji Przyrodniczo- Leśnej
  w Powsinie
 • Spotkania muzyczne z cyklu „Koncerty Pod Modrzewiem”

 

Pozdrawiamy serdecznie 😉

Nauczycielki z grupy „Biedronki”