Projekt badawczy ,,Jajko" - podsumowanie działań I tygodnia

Dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi rozpoczęliśmy realizację projektu badawczego ,,Jajko”. Co wydarzyło się w pierwszym tygodniu? Stworzyliśmy siatkę skojarzeń i siatkę pytań, odpowiadając na pytania: ,,Co wiemy o jajku?” oraz ,,Co chcemy wiedzieć o jajku?”. Nasze wypowiedzi były bardzo ciekawe i wszystkie zostały spisane na kartkach. W naszej sali powstał kącik projektu badawczego. Znajdują się w nim pocztówki, książki, dekoracje, gadżety oraz zabawki związane z jajkiem. Niektóre przynieśliśmy z domu. Lubimy zaglądać do tego kącika i wykorzystywać w swobodnej zabawie zgromadzone w nim przedmioty. W zabawie dydaktycznej ,,Budowa jajka” porównywaliśmy wygląd jajka surowego i ugotowanego. Wiemy już, że jajko składa się z białka i żółtka, które ochrania skorupka. Niektórzy z nas sprawdzali, czy rozbijanie jajek do naczynia należy do prostych czynności. Okazało się, że niekoniecznie tak jest, bo jajko uciekało nam cały czas na podłogę. Było śmiesznie! Dowiedzieliśmy się również, jak rozpoznać jajko surowe od ugotowanego. Wiemy już,że te ugotowane pięknie i szybko kręcą się. Zorganizowaliśmy w naszej sali eksperyment. Na trzy dni włożyliśmy jajka do słoików z: coca-colą, octem i zielonym barwnikiem. Po weekendzie sprawdzimy, co się z nimi stanie. W zabawie ,, Od jajka do kury” rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe układając we właściwej kolejności ilustracje historyjki obrazkowej. Dodatkowo ćwiczyliśmy umiejętność budowania zdań złożonych i opowiadania historii na podstawie obrazków. Wiemy, że nie tylko kury znoszą jajka, dlatego do zabawy matematycznej ,,Gdzie jest gniazdo?” wykorzystaliśmy ptasie gniazda z małymi jajkami. Zakładając frotki na lewą rękę rozwijaliśmy orientację w schemacie własnego ciała oraz w przestrzeni. Układaliśmy gniazda za/ na/ przed/pod/ obok po lewej/ obok prawej stronie krzeseł. Malując nietypowym narzędziem ( szczotką) wykonaliśmy żółte kurczaczki. Pod koniec tygodnia odwiedziły nas panie kucharki, które jako ekspertki przeczytały nam książkę pt. ,,Jajko” Jana Brzechwy, a następnie zaprezentowały jak z białek ubija się sztywną pianę. Chętni mogli spróbować swoich sił. Panie opowiedziały nam również o potrawach, które można przygotować z jajek. Tydzień zakończyliśmy torem przeszkód z jajkiem na łyżce. W tym zadaniu musieliśmy być bardzo uważni. Ostrożnie pokonywaliśmy przeszkody: slalom, przejście wąską dróżką, przejście pod poprzeczką i omijanie sensorycznych kamieni. W zadaniu tym, oprócz nas, sprawdziły się wszystkie nasze panie, które bardzo głośno dopingowałyśmy. Nie zabrakło również wielu innych ,,jajkowych” zabaw ruchowych. Kolejne zabawy projektowe czekają na nas w przedświątecznym tygodniu. Nie możemy się doczekać!!!