Zabawy z kodowaniem

W naszej grupie realizujemy innowację pedagogiczną ,,Zabawy z matematyką”. W czasie tych zajęć poznajemy świat kodowania i programowania, stawiamy w nim pierwsze kroki, ale przede wszystkim uczymy się poprzez zabawę. W październiku pracowaliśmy z kolorowymi kubeczkami i matą. W czasie zadania ,,Kolorowe budowle” odtwarzaliśmy zbudowane przez panią wieże. Ćwiczyliśmy cierpliwość, koordynację oko-ręka oraz nazywaliśmy wybrane kolory kubeczków. W zadaniu ,,Zapasy wiewiórki” układaliśmy na macie drogę dla wiewiórki Basi do orzeszków. Wiewiórka musiała trafić najpierw do miejsca, w którym orzechów było najmniej, i tak kolejno do pola z ich największą liczbą. Przeliczyliśmy również orzeszki zebrane przez Basię. Było ich aż 10. Do naszej ostatniej październikowej zabawy ,, Kolorowe listki” wykorzystaliśmy zgromadzone w kąciku dary jesieni: kasztany, orzechy, żołędzie, szyszki i zasuszone listki. Każdemu z nich przypisany był określony kolor. Na polach z orzechami kładliśmy brązowe kubeczki, na polach z listkami – pomarańczowe. Kasztany przykrywaliśmy kubeczkami zielonymi, żołędzie -żółtymi, a szyszki-czerwonymi. Gdy wszystkie pola na macie z darami jesiennymi zostały uzupełnione o kubeczki, sprawdziliśmy, co przedstawia ułożony przez nas obrazek. Było to jesienne drzewo. W zabawie tej ćwiczyliśmy orientację na macie, odczytywanie kodu i posługiwanie się nim, rozwijaliśmy umiejętność współpracy i cierpliwego oczekiwania na swoją kolej. Ciekawe, co nas czeka w listopadzie…